نرم افزار حسابداری برای امور مالی شخصی

شما معمولا برای اطمینان پیدا کردن از وضعیت مالی خود، روی این که چه مقدار درآمد دارید تمرکز می کنید و توجهی به مقداری که مصرف می کنید ندارید. هزینه های کم معمولا به شمار نمی آیند، شاید به نظر ناچیز بیایند، ولی تنها زمانی ارزش پیدا می کنند که روی آن ها تمرکز کرده و به شمارشان بیاورید؛ آنگاه متوجه می شوید که در کنار قرار دادن موارد ناچیز، یک مقدار بزرگ هزینه را روی دست شما می گذارد. راه حل چیست؟ سرمایه خود را در نظم مدیریت کنید. این کار دشوارتر از آن است که به نظر می رسد. مدیریت امور مالی شخصی کار طاقت فرسایی است. برای این که بتوانید این مشکل را برطرف کنید، می توانید از نرم افزار حسابداری شخصی استفاده کنید که کار آن ساده سازی این مدیریت است.

امروزه با وارد شدن مساله همه گیری ویروس کرونا که اقتصاد را ویران کرده است، بسیاری از مردم بیشتر به سمت پس انداز کردن روی آورده اند و زمان مناسبی برای استفاده از نرم افزار حسابداری شخصی است. به گفته سازمان آمار انگلیس در بریتانیا اکثر افراد زیر ۳۰ سال از نوعی برنامه برای کمک به مدیریت بودجه خود استفاده می کنند. از مزایا نرم افزار حسابداری شخصی می توان به استفاده در گوشی همراه یا حتی کامپیوترهای شخصی اشاره کرد.

نرم افزار مدیریت حسابداری چیست و چه کسانی از آن استفاده می کنند؟


نرم افزار مدیریت حسابداری، نوعی اپلیکیشن موبایل است که قابلیت سینک شدن با کارت های بانکی و حساب های شما را دارند، می توانید با استفاده از آن ها هزینه ها را بررسی کرده و یک دید بصری با ایجاد چارت و گراف، از هزینه ها و درآمدهای خود داشته باشید.
اولین برنامه های مالی و خدمات مربوط به آن به راحتی جای دفترچه های قدیمی را گرفت و اجازه داد تا افراد اطلاعات مالی خود را نه به صورت کاغذی بلکه درون کامپیوتر حفظ کنند. تاریخچه مدیریت مالی شخصی در سال ۱۹۸۳ با تاسیس شرکت های Intuit و محصول آن ها آغاز شد، یکی از آشناترین اپ ها Quicken بود که برای Ms-Dos نوشته شده و نمونه آن را در زیر می بینید.

Quicken
Quicken

اما از آنجایی که خدمات حسابداری الکترونیکی فرصت های بیشتری داشتند، به زودی شروع به گسترش کارایی خود با یک سیستم سلسله مراتبی از دسته بندی هزینه ها و درآمدها، یادآوری پرداخت ها همراه با ابزار تحلیل، برنامه ریزی بودجه، توانایی داشتن حساب های مشتری با دیگر کاربران کردند.
دو نوع برنامه اصلی از انواع نرم افزار مدیریت شخصی وجود دارد:

 1. نرم افزارهای دستی: شما باید تمام سوابق را به صورت دستی وارد کرده و دسته بندی هر خرید و درآمد را خودتان انجام دهید.
 2. نوع لینک شده: برنامه تمام اطلاعات مربوط به هزینه های شما را به صورت خودکار ترسیم کرده و مرتبط می کند.
نرم افزار مدیریت حسابداری
نرم افزار مدیریت حسابداری

دلایل مختلف زیادی وجود دارد که میلیون ها فرد در سراسر دنیا از نرم افزار مدیریت حسابداری شخصی استفاده می کنند:

 • ساده سازی مدیریت مالی
 • یک روش عالی برای دست گرفتن کنترل و بررسی دقیق نحوه هزینه کردن
 • کمک به صرفه جویی و برنامه ریزی برای آینده
 • کمک به آمادگی برای شرایط اضطراری مالی
 • ساده تر کردن پرداخت های مالیاتی

دو نوع دیگر از نرم افزار های حسابداری عبارتند از : نرم افزار حسابداری تحت وب و نرم افزار مدیریت حسابداری فروشگاهی اگر اطلاعات بیشتری در این زمینه میخواهید به مقالات مرتبط به این دو نرم افزار در سایت ما مراجعه کنید

بهترین نوع نرم افزار مدیریت حسابداری شخصی در دنیا


قبل از انتخاب نرم افزار مدیریت حسابداری شخصی، ابتدا باید با تعدادی از نرم افزارهای موجود در دنیا که به عنوان بهترین نوع شناخته می شوند، آشنا شوید. توجه کنید که چرا مردم به آن ها علاقه نشان داده و چرا آن ها را بیشتر انتخاب می کنند. البته از آنجا که هر شخصی سبک متفاوتی در مدیریت هزینه ها و اهداف مالی دارد، بنابراین هیچ نظر واحدی درباره بهترین نرم افزار مدیریت حسابداری شخصی وجود ندارد. با این حال از نمونه های زیر می توان به عنوان بهترین آن ها نام برد:

Mint

رایگان است. Mint یکی از شناخته شده ترین نرم افزار حسابداری شخصی است. افراد به دلیل رابط کاربری ساده ای که دارد و ابزارهای قابل تنظیم مانند یادآوری صورتحساب و توانایی پس انداز برای چند هدف مختلف، آن را ترجیح می دهند. این نرم افزار برای حسابداری کلی شرایط مالی شما، کاربر پسند و مفید است.

نرم افزار Mint
نرم افزار Mint

You Need a Budget (YNAB)

برای ۳۴ روز رایگان است. این نرم افزار تا حدی از Mint پیچیده تر است، تنظیم آن کار بیشتری می برد و رابط کاربری دقیق تری دارد. یکی از موارد خوب برای این نرم افزار این است که علاوه بر مدیریت هزینه ها و بررسی آن ها، ابزار آموزشی و ویدیوهای ساختاری نیز در اختیار کاربر می گذارد تا با دیدن آن ها با راه های کم کردن شانس بدهکار شدن شما و پایین آوردن هزینه های اضافی، آشنا شوید.

Personal Capital

این نرم افزار رایگان است. Personal Capital با استفاده از ابزارهای بررسی ورودی هزینه ها، به شما کمک می کند تا عادت های پرداختی خود را کنترل کنید و این اطمینان را می دهد تا در حد مجاز باقی بمانید. اما برخلاف انواع دیگر، بیشتر یک ابزار سرمایه گذاری است. ابزارهای آن به شما مشاوره داده که سرمایه خود را در کجا سرمایه گذاری کرده و چگونه عملکرد آن را بررسی کنید.

Goodbudget

رایگان است. Goodbudget با دیگر موارد متفاوت است و به حساب ها لینک نمی شود. شما باید اطلاعات را به صورت دستی وارد کنید. درآمد شما را گرفته، به چند بخش اصلی تقسیم کرده و هر کدام را به دسته های خاصی اختصاص می دهد.

کاربر چه انتظاری از نرم افزار مدیریت حسابداری شخصی دارد؟


اکثر کاربران یک سری انتظارات خاصی از یک نرم افزار مدیریت مالی دارند که موارد زیر از جمله ویژگی های بهترین نرم افزار حسابداری را بیان می کند:

 • سلسله مراتب متنوع دسته ها، پرداخت های منظم
 • توانایی مشاهده آسان مانده حساب در امانت بانک و بررسی وضعیت کلی مالی
 • ارتباط با بانک ها و اسکنرسیدها
 • گزارش های مختلف از دسته بندی ها و هزینه های دینامیک
 • یادآوری ها و نوتیفیکیشن های منظم پرداخت ها
 • ذخیره اطلاعات در گوگل درایو یا دراپ باکس
 • بررسی هزینه ها با آپدیت در لحظه
 • تنظیم یک هدف خاص و بررسی میزان پیشرفت
نرم افزار مدیریت حسابداری شخصی
نرم افزار مدیریت حسابداری شخصی

عملکرد اصلی نرم افزار حسابداری شخصی ارائه شفاف درباره میزان مصرف هزینه ها و درآمدهاست و به کاربر کمک می کند تا بر پس انداز خود برای هدف خاصی کنترل داشته باشند. در این حین به چند مساله باید توجه داشت:

امنیت

یکی از مهم ترین جنبه های یک نرم افزار حسابداری است. این که نرم افزار حسابداری شخصی ما امنیت دارد، یکی از بزرگترین نگرانی ها برای کاربران بالقوه است. به خصوص در حال حاضر و در عصر نشر اطلاعات شخصی توسط شرکت های تجاری بزرگ، که بخشی از حقوق بشر است، این مساله اهمیت بیشتری پیدا کرده است. پس حتما قبل از استفاده از یک نرم افزار، درباره امنیت آن تحقیق کنید.

شخصی سازی

نرم افزار حسابداری شخصی از نرم افزارهای حسابداری شرکت ها ساده تر عمل کرده و کاربر پسندتر هستند. با این حال نیاز به انعطاف پذیری بیشتری دارند، به عنوان مثال شاید لازم باشد چند کاربر همزمان از یک اپ استفاده کنند، مانند یک زوج؛ یا این که اپ باید به گونه ای باشد که فرزندان هم بتوانند از آن استفاده کرده و در مورد مسائل مالی آموزش ببینند.

تجزیه و تحلیل

بیشتر کاربران، این ویژگی نرم افزار برایشان اهمیت دارد. آن ها می خواهند که یک تصویر شفاف در مورد سرمایه خود داشته و بدانند چه مقدار پول، کجا و برای چه چیزی صرف شده است.

با این حال، بعضی از نرم افزارها موارد خاصی را برای کاربران خود ارائه می دهند. این ویژگی ها گاهی در دیگر اپ ها دیده نمی شوند، برای مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • راهنمایی درباره سرمایه گذاری
 • نکات مدیریت پول مانند آنچه که در YNAB موجود است.
 • تجزیه و تحلیل هزینه های پیش بینی شده در آینده
 • پرداخت
 • مقایسه محصولات و خدمات

 شرکت برنامه نویسان نو اندیش پاسارگاد با طراحی نرم افزار مدیریت حسابداری، نرم افزار صندوق قرض الحسنه و نرم افزارهای تعاونی اعتبار، مدیریت حسابی امن و آسان را برای شما و دیگر کاربران فراهم کرده است.

پیمایش به بالا