حسابداری صنعتی چیست؟

حسابداری صنعتی فرآیندی برای ثبت، تجزیه و تحلیل و گزارش کلیه هزینه های شرکت (اعم از متغیر و ثابت) مربوط به تولید یک محصول است. این فرایند به این منظور است که مدیریت شرکت تصمیمات مالی بهتری گرفته و به همین ترتیب کارایی و بودجه را به طور دقیق معرفی کند. هدف از حسابداری صنعتی بهبود سود خالص کسب و کار است (هر هزار تومان فروش، چقدر سود می دهد.)

هدف از حسابداری صنعتی چیست؟


حسابداری صنعتی موارد زیر را پوشش می دهد:

حسابداری صنعتی اجازه می دهد که شرکت ها بودجه خود را مشخص کنند.

زمانی که یک کسب و کار تصور بهتری از نحوه دقیق مصرف پول خود را داشته باشد می تواند بهتر بودجه خود را برای آینده تنظیم کند. حسابدار یک شرکت معمولاً از هزینه های ثابت کسب و کار (مانند آب، برق، اجاره، مالیات و غیره) آگاه است، اما هزینه های متغیر (مانند نیروی کار و مواد اولیه) با نتیجه متغیر خواهد بود. این هزینه ها برای ایجاد بودجه آینده باید پیگیری و برآورد شود. همچنین، کسب و کار خواهد فهمید که پولی که خرج می شود، به گونه ای هزینه شود که سود شرکت نیز بالا برود.

حسابداری صنعتی
حسابداری صنعتی

حسابداری صنعتی به شرکت اجازه می دهد تا کارآمدتر باشد.

به طور معمول، بررسی فرآیندهای شرکت منجر به ایجاد راه هایی برای بهبود آنها است. به عنوان مثال، شاید یک شرکت کشف کند که برای تولید یک محصول نیاز به شیفت کاری ده ساعته نیست و ۸ ساعت برای آن کافیست. یا این که اختصاص سه نفر به یک خط تولید زیاده رویست و این خط تولید تنها نیاز به دو نفر دارد.

حسابداری صنعتی می تواند سوددهی بیشتری داشته باشد.

زمانی که فرآیند تولید یک شرکت کارآمدتر است، به این معنی است که می تواند همان خروجی قدیم را با خرج کم تر داشته باشد.

انواع پایه ای حسابداری صنعتی


دو نوع اصلی حسابداری صنعتی وجود دارد:

هزینه های متغیر

هزینه های متغیر هزینه هایی هستند که مستقیما به تولید یک محصول مربوط می شوند، مانند هزینه های مواد و نیروی کار. غالباً این نوع هزینه ها نوسان دارند.

هزینه های ثابت

این ها هزینه هایی هستند که مستقیماً مربوط به تولید نیستند، اما برای این که تولید رخ دهد، به آنها نیاز است. مانند خدمات آب و برق، هزینه های اجاره برای مرکز تولید و غیره. غالبا این هزینه ها نوسانی ندارند یا اگر تغییر کنند این تغییر زیاد نخواهد بود.

سیستم حسابداری صنعتی بر چه اساسی است؟


سیستم های حسابداری صنعتی به یک شرکت اجازه می دهد که بداند چه مقدار برای تولید محصول نیاز است. سیستم حسابداری صنعتی دو نوع است:

۱- هزینه سفارش کار

هزینه سفارش کار، هزینه ها را برای هر کاری سازماندهی می کند. هزینه سفارش کار برای شرکت هایی که محصولات منحصر به فردی دارند مناسب است. به عنوان مثال، یک شرکتی که مبلمان می سازد، ممکن است ۱۰ نوع متفاوت از صندلی داشته باشد. با تمایز بین هزینه های تولید آنها، شرکت می تواند متوجه شود که کدام صندلی ها سود بیشتری دارند.

۲- هزینه های فرآیند

هزینه های فرآیند، هزینه ها را براساس فرآیندها تعیین می کند. یک کارخانه تولید بطری کولا ممکن است از هزینه فرآیند استفاده کند؛ زیرا بطری ها یا در واقع همان محصولات از همدیگر قابل تشخیص نیستند.

انواع حسابداری صنعتی
انواع حسابداری صنعتی

انواع حسابداری صنعتی


انواع مختلفی از حسابداری صنعتی وجود دارد:

حسابداری صنعتی استاندارد

حسابداری صنعتی استاندارد یکی از قوی‌ترین روش های حسابداری است که در صنعت تولید محبوبیت فراوانی دارد. به جای هزینه های منابع، تولیدکنندگان یک هزینه استاندارد یا مورد نظر را تعیین می کنند. مشکلی که در این روش وجود دارد این است که اگر چه می تواند در زمان تهیه بودجه مقداری صرفه جویی کند اما در نهایت شرکت ها مجبورند هزینه های واقعی را پرداخت کنند.

هزینه‌یابی مبتنی بر فعالیت

این روش که به عنوان ABC نیز شناخته می شود یکی از روش های محبوب هزینه یابی است. ABC تمام فعالیت های لازم برای تولید یک محصول را در نظر می گیرد و آنها را ارزش گذاری می کند. برای مثال، دو محصول ممکن است زمان یکسانی برای تولید داشته باشند. اما تنظیمات آن ها و زمان های تست کردن آن ها برای یک محصول ممکن است کمی طولانی تر از دیگری باشد.

ABC  یکی از روش های بسیار محبوب است که می تواند کارهای زیر را انجام دهد:

  • در تعیین این که کدام محصولات سودآور نیستند، کمک می کند (زیرا هر هزینه مرتبط با آن مشخص شده است).
  • تعیین می کند آیا هزینه محصول بیش از اندازه زیاد است و این که آیا شرکت می تواند این هزینه ها را کمتر کند یا خیر؟
  • اطلاعاتی را ارائه می دهد که به حذف ناکارآمدی ها توسط سازماندهی مجدد روش تولید کمک می کند.

حسابداری های زیست محیطی

حسابداری زیست محیطی به هزینه تاثیر محصول شرکت بر محیط زیست می پردازد. هزینه های مرتبط با حسابداری محیط زیست شامل موارد زیر است:

  • مجازات، جریمه ها و مالیات ها
  • فناوری های پیشگیری
  • هزینه های مدیریت پسماند
  • مدیریت و رسیدگی به سایت های آلوده
  • فناوری پیشگیری از آلودگی
  • هزینه های پاکسازی

حسابداری محیط زیستی از این جهت مهم است که هزینه های اضافی مرتبط با تولید محصول و نتیجه تولید آن، ممکن است باعث شود مدیریت تصمیم بگیرد که یک محصول برای ادامه تولید بیش از حد گران است و به تولید آن ادامه ندهد.

حسابداری پروژه

حسابداری پروژه روشی برای ارزیابی هزینه های مربوط به یک پروژه منفرد است. گزارش حسابداری پروژه معمولاً در حین اجرای پروژه برای آپدیت دادن به مدیریت در مورد پیشرفت پروژه استفاده می شود. گزارش های حسابداری پروژه باید شامل کلیه درآمدها، هزینه ها، دارایی ها و بدهی های مرتبط با هر پروژه باشد.

هزینه های تارگت

هزینه یابی تارگت زمانی استفاده می شود که شرکت از قبل بداند برای تولید یک محصول چه مقدار می خواهد بپردازد (شاید به دلیل شرایط بسیار رقابتی بازار). هزینه های هدف، از هزینه هایی است که شرکت می خواهد آن را بپردازد و کمک می کند تا شرکت سودی ثابت داشته باشد.

هزینه چرخه عمر محصول

هزینه چرخه عمر محصول هزینه کل محصول از ابتدا تا انتهاست. برای مثال، برای تولید یک محصول جدید، یک شرکت نیاز دارد یک ماشین ۶۰۰ دلاری بخرد. اما آیا هزینه های دیگر مانند تعمیر و نگهداری، بازیافت و غیره می تواند بر این ۶۰۰ دلار اضافه شود؟ هزینه های زیست محیطی آن چیست؟ در نتیجه هزینه چرخه عمر به شرکت کمک می کند تا دیدی کلی از هزینه های مرتبط به یک محصول داشته باشد.

حسابداری توان مدیریتی

حسابداری توان مدیریتی یکی از روش های جدید و ساده حسابداری است و برای شناسایی عواملی که مانع رسیدن یک کسب و کار به اهداف خود می شوند، طراحی شده است. آنچه درباره توان عملیاتی متفاوت است این است که تمرکز بر کاهش هزینه ها ندارد، بلکه بر محدودیت ها صرف نظر از این که داخلی یا خارجی باشند، تمرکز می کند.

 شرکت برنامه نویسان نو اندیش پاسارگاد متخصص در زمینه حسابداری، نرم افزارهای حسابداری، نرم افزار صندوق قرض الحسنه و نرم افزارهای تعاونی اعتبار با بهره گیری از متخصصان و تجربه فراوان خود در زمینه حسابداری، توانایی مشاوره دادن به شما براساس نیازتان را دارد. با ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

با امتیاز دهی به ما در ارائه مقاله بهتر کمک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا