اهداف بانک مرکزی از سامانه صیاد (سامانه صدور یکپارچه دسته چک)

سامانه صیاد - دسته چک

سامانه صیاد - دسته چک

اهداف بانک مرکزی از سامانه صیاد (سامانه صدور یکپارچه دسته چک)

به نوشته دنیای اقتصاد بانک مرکزی، به منظور رفع مشکلات زیاد در بهره‌گیری از چک، پیاده‌ سازی سامانه صیاد را در دستور کار قرار داد، این کار با هدف:

  • اعتبارسنجی یکپارچه
  • کنترل دقیق اهلیت متقاضی دسته‌چک پیش از صدورآن
  • استعلام وضعیت عملکرد صادرکننده چک توسط گیرنده آن
  • استانداردسازی ابعاد
  • جانمایی اقلام اطلاعاتی
  • افزایش امنیت چک

صورت گرفت. به ‌گفته ی مسوولان بانک مرکزی، باتوجه به اصلاح فرآیند صدور و کارسازی چکها، استانداردسازی برگه چک در پیشگیری از جعل ، امکان استعلام وضعیت صادرکننده چک برای گیرنده‌ ذینفع آن به هنگام معامله و پیش از پذیرش آن از سامانه متمرکز فراهم آورده میشود. این کار باعث کاهش خطر پذیرش چک توسط ذینفعان شده و با افزایش مسوولیت صادرکنندگان چک، باعث اصلاح رفتاری می گردد. این امر درحالی است که بررسی‌ها نشان می‌دهد در بین مخاطبان اقتصادی، اعتبار چک به ‌عنوان یک ابزار پرداخت کاهش یافته است، این در حالی است که مسوولان امیدوارند با عملی شدن صیاد از شدت چک‌های برگشتی کاسته شود.

در ابتدا از سوی بانک مرکزی اعلام گردید که اعتبار گردش دسته‌ چک‌های متعارف، تا ۱۵ اردیبهشت‌ ماه سال جاری خواهد بود، اما سیاست ‌گذار به منظور اجرای بهتر این طرح و هماهنگی بانک‌های عامل با سامانه جدید، مهلت گردش این چک‌ها را تا تابستان سال جاری تمدید کرد. به گفته مسئولان، پس از زمان نهایی، تنها دسته‌ چک‌های صیادی اعتبار خواهند داشت.

شرکت پاسارگاد تولید کننده نرم افزار بانکداری اسلامی پاسارگاد مختص صندوق های قرض الحسنه و تعاونی های اعتبار به استحضار می رساند با توجه به طراحی پارامتریک و در اختیار کاربر ،دسته چک های تعریف شده در سیستم به آسانی قابل تغییر و بروز رسانی می باشد.

درخواست دمو و خرید
درخواست دمو
خرید نرم افزار
لیست مشتریان
تماس با ما