اسکنر بارکد چیست و چگونه کار می کند؟

بارکدها کدهایی حاوی اطلاعات مربوط به یک محصول خاص هستند. حروف و اعداد مختلف با استفاده از میله های با طول و عرض متفاوت کدگذاری می شوند. این بارکدها برای مدیریت دقیق موجودی قابل استفاده هستند. به عنوان مثال، بارکدی که روی برچسب پوشاک در یک فروشگاه خرده فروشی مشاهده می شود، دارای فضاهای سیاه و سفید همراه با شماره محصول است که توسط کامپیوتر شناسایی و اسکن شده اند. این داده های گرفته شده از بارکد با اسکنر بارکد به کامپیوتر منقل شده و به آن کمک می کند تا روند صورت‌حساب را پیش ببرد.

یک اسکنر دستی در اختیار صندوق‌داران قرار می گیرد که برای همه خریداران صحنه ای آشناست. امروزه بارکدها تقریبا در هر فروشگاهی یافت می شوند. در بسته های پیکی و همچنین تبلیغات چاپی نیز دیده می شوند. کدهای پاسخ سریع یا همان QR ها شکل پیشرفته تری از بارکدها با فرآیند اسکن سازگار با تلفن همراه هستند.

اسکنر بارکد
اسکنر بارکد

انواع کد در اسکنر بارکد


بر اساس میزان داده هایی که می خواهید در بارکد ذخیره کنید، این کدها به دو دسته تقسیم می شوند:

۱- کد ۱D

این خطوط سیاه و فاصله سفید با عرض های متفاوت، حدود ۱۲ کارکتر دارند و فقط می توانند داده های الفبایی را حمل کنند. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری را وارد کنید، باید طول بارکد را بیشتر نمایید. ۹۰ درصد اپلیکشن ها از کدهای ۱D استفاده می کنند.

۲- کد ۲D

کدهای ۲D، مانند ماتریس داده و کدهای QR از یک شش ضلعی، مربع یا اشکال دیگر برای ذخیره داده ها استفاده می کنند. همانطور که از نام آن مشخص است، در دو الگوی افقی و عمودی چیده شده و خوانایی دو بُعدی را تسهیل می کند. اگرچه از اندازه کدهای ۱D بسیار کوچکتر است، اما می تواند تا ۱۰۰ کارکتر را در خود جای دهد، بنابراین اطلاعات بسیار بیشتری را ذخیره می کند.

شرکت برنامه نویسان نو اندیش پاسارگاد با طراحی برنامه های حسابداری، نرم افزار  قرض الحسنه و نرم افزارهای تعاونی اعتبار تجربه فراوانی در طراحی برنامه های کاربردی برای مشاغل دارد. برای آماده سازی برنامه های شخصی سازی شده مناسب با مشاغل خود با ما تماس بگیرید.

اسکنر بارکد چگونه کار می کند؟


اسکنر بارکد یک دستگاه ورودی است که از پرتوهای نور برای اسکن و تبدیل دیجیتالی بارکدهای چاپ شده استفاده می کند. سپس داده ها را رمزگشایی کرده و داده ها را به کامپیوتر ارسال می کند. اسکنر بارکد شامل یک لنز، یک منبع نور و یک سنسور نور است که می تواند تکانه های نوری را به سیگنال های الکتریکی تبدیل کند. اسکنر بارکد حاوی فرآیند رمزگشایی است که داده های تصویری ارائه شده توسط سنسور را تجزیه و تحلیل کرده و به پورت خروجی ارسال می کند. پس از این که عکس اسکن شد، به کامپیوتر میزبان متصل شده و اطلاعات کسب شده را به آن منتقل می کند.

رمزگشای کدها، نمادهای بارکد را تشخیص می دهد، محتوای نوار را ترجمه کرده و داده ها را در فرمتی قابل خوانش به کامپیوتر منتقل می کند. رمزگشا همچنین می تواند داده ها را در دیتابیس اکسل ذخیره کند. نرم افزارهای کاربردی ویژه می توانند این داده ها را برای نظارت بر کار در حال انجام یا برای دریافت و ارسال فایل ها در گزارش های موجودی قرار دهند. آن‌ها جمع آوری اطلاعات به صورت دستی را کاهش داده و در نتیجه خطای انسانی را کم می کند. همچنین وظایفی مانند مدیریت دارایی ها، نظارت بر معاملات فروش و ردیابی موجودی را سرعت می بخشد.

نحوه کار اسکنر بارکد
نحوه کار اسکنر بارکد

در یک انبار، غربالگری دستی موجودی می تواند به پیگیری موجودی کمک کند؛ اما کاری زمان‌بر و انرژی‌بر است. گاهی اوقات کارمندان برای اسکن محصولات مجبور به صعود به بخش های بالایی انبار و حتی سقوط آن ها می شوند. برای حل این مشکل، بعضی از شرکت های لاجستیک، درون هایی طراحی کرده اند که دارای اسکنر بارکد است که در راهروهای انبار حرکت کرده و بارکدها را در عرض چند دقیقه می خوانند.

کاربران برخی از برنامه های مربوط به رسانه های اجتماعی می توانند بارکدهای غذا را با گوشی خود اسکن کنند تا اطلاعات تغذیه ای در مورد آن‌ها مانند مقدار کالری را دریافت کنند. همچنین می توانند اطلاعاتی در مورد نظر دیگران درباره رستوران ها را بخوانند. عملکرد اسکن بارکد در برخی از برنامه های تلفن همراه به کسب و کارها کمک کرده تا با مشتریان خود تعامل داشته باشند. برخلاف قدیم، اسکنرهای بارکد مدرن می توانند طیف گسترده ای بارکد را در قالب های یک بُعدی یا دو بُعدی بخوانند؛ سپس می توانند نمادهایی را که خوانده‌اند به طور خودکار تفسیر کنند. این رمزگشاها در دسته اسکنر قرار می گیرند.

اسکنر در انبار
اسکنر در انبار

انواع اسکنر بارکد


اسکنرهای بارکد براساس ویژگی های منحصربه‌فرد و فناوری مورد استفاده می توانند از موارد زیر باشند:

۱- اسکنرهای لیزری

این نوع از اسکنر بارکد از پرتو لیزر به عنوان منبع نور استفاده می کند. در این نوع، یک منشور چرخان یا یک آینه رفت و برگشتی، پرتو لیزر را در سراسر بارکد اسکن می کند. دیود نوری نیز شدت نور منعکس شده از بارکد را اندازه گیری می کند.

۲- اسکنرهای CCD

به اسکنرهای CCD اسکنرهای LED نیز گفته می شود. آن‌ها از طیف وسیعی از صدها سنسور نوری کوچک که به صورت متوالی در سر خود قرار گرفته اند، استفاده می کنند. هر سنسور بسیار ریز است و شدت نور را بلافاصله در مقابل خود اندازه گیری می کند. صدها سنسور در یک ردیف و یک الگوی ولتاژ قرار گرفته اند. آن‌ها شبیه الگوی درون بارکد خواننده هستند. ولتاژی که از هر سنسور در ردیف می گذرد، به ترتیب اندازه گیری می‌شود. در واقع، یک دستگاه خوانش CCD با اندازه‌گیری نور محیطی منتشر شده از بارکد کار می کند.

اسکنرهای LED
اسکنرهای LED

۳- اسکنرهای قلمی

اسکنر بارکد قلمی دارای منبع نوری و دیود عکسی هستند. آن‌ها در نوک یک دستگاه قلم مانند در کنار یکدیگر قرار می گیرند. فردی که قلم را در دست دارد باید نوک آن را با سرعت یکنواخت روی میله ها حرکت داده تا بارکد را بخواند. وقتی نوک از هر نوار و فضایی در کد چاپ شده عبور می کند، دیود عکسی، شدت نوری را که از منبع نور برگشت داده شده است، اندازه گیری می کند. بارهای مشکی، نور را جذب کرده و فضاهای سفید آن را منعکس می کند. بنابراین، شکل موج ولتاژ ایجاد شده توسط دیود عکس، نمایان‌گر نوار و طراحی فضای بارکد است.

۴- اسکنرهای دوربینی

این نوع، اسکنرهای تصویری دو بعدی هستند که از دوربین و تکنیک های پردازش تصویر برای اسکن بارکد استفاده می‌کنند.

اسکنرهای دوربینی
اسکنرهای دوربینی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

با امتیاز دهی به ما در ارائه مقاله بهتر کمک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا