وب کیوسک چیست؟ انواع و کاربردهای آن

کیوسک‌ها تجهیزات پرکاربردی هستند که سطح شهرها برای انجام امور مختلف نصب می‌شوند. قابلیت تطبیق پذیری کیوسک‌ها، امکان استفاده از آن‌ها برای ارائه خدمات مختلف را فراهم می‌کند. کیوسک‌ها وسایل دیجیتالی هستند که به صورت اختصاصی با هدف انجام امور مختلف ساخته می‌شوند. کیوسک‌ها در فرودگاه‌ها، مراکز خرید، مراکز ورزشی، بانک‌ها و … کاربرد دارند و خدماتی را به مراجعه‌کنندگان ارائه می‌دهند. کیوسک بانکی، پرکاربردترین نوع کیوسک است که انجام غیرحضوری امور مالی را میسر می‌کند. با استفاده از این تجهیزات، کاربران می‌توانند امور مختلفی را از طریق این کیوسک‌ها به صورت ۲۴ ساعته و به آسان‌ترین شکل انجام دهند. یکی از رایج‌ترین انواع کیوسک‌ها، وب کیوسک است که در این مقاله قصد داریم به بررسی آن بپردازیم.

وب کیوسک چیست؟


وب کیوسک (Web kiosk) یک دستگاه دیجیتال است که به اینترنت متصل می‌شود و امکان استفاده از خدمات آنلاین را برای کاربران فراهم می‌سازد. وب کیوسک‌ها معمولا در مکان‌های عمومی مانند مراکز خرید، فرودگاه‌ها، کتابخانه‌ها، هتل‌ها، بانک‌ها و سایر مکان‌های عمومی نصب می‌شوند. کیوسک بانکی، یک مثال رایج از وب کیوسک است؛ زیرا برای انجام تراکنش‌های بانکی و ارائه سایر خدمات، به اینترنت وصل می‌شود.

صفحه نمایش دیجیتالی در وب کیوسک‌ها، امکان نمایش اطلاعات و تعامل کاربران با این سیستم‌ها را فراهم می‌سازد. برنامه‌های این دستگاه‌ها به صورت اختصاصی روی آن‌ها نصب می‌شوند و خدمات موردنظر را به کاربران ارائه می‌دهند. روش‌های تعامل با وب کیوسک‌ها بسیار متنوع هستند؛ برخی از کیوسک‌ها نمایشگر لمسی دارند، برخی دیگر از طریق کیبورد و موس اطلاعات موردنیاز خود را از کاربران دریافت می‌کنند.

وب کیوسک‌ها خدماتی مانند وبگردی، جستجوی اطلاعات، پرداخت قبض، رزرو بلیط، نمایش اطلاعات محصولات و … را ارائه می‌دهند. وب کیوسک‌ها به دلیل سادگی استفاده، دسترسی آسان و قابلیت استفاده عمومی، در بسیاری از موارد مورد استقبال قرار گرفته‌اند و به کاربران امکان می‌دهند تا به صورت مستقل بدون نیاز به کمک فرد دیگری، از خدمات آنلاین استفاده کنند.

وب کیوسک یا کیوسک بانکی چه کاربردی دارد؟
وب کیوسک یا کیوسک بانکی چه کاربردی دارد؟

کاربرد وب کیوسک‌ها


وب کیوسک‌ها براساس کاربری مدنظر، برای انجام امور خاصی بهینه می‌شوند. در ادامه برخی از کاربردهای مهم وب کیوسک‌ها را بررسی می‌کنیم.

انجام امور بانکی

یکی از مهم ترین کاربردهای وب کیوسک‌ها، استفاده به عنوان کیوسک بانکی است. کاربران زیادی هر روزه با هدف انجام امور مالی خود، به بانک‌ها مراجعه می‌کنند. امروزه با راه اندازی خدمات بانکداری آنلاین، بسیاری از امور بانکی بدون نیاز به مراجعه به کارمند بانک و از طریق کیوسک بانکی قابل انجام است. بانک‌ها شعبه‌های ۲۴ ساعته خود را با نصب وب کیوسک‌ها در سطح شهرها راه اندازی می‌کنند. به این ترتیب، مشتریان بدون نیاز به مراجعه به بانک، امور بانکی خود را انجام می‌دهند.‌

وب کیوسک در مراکز خدمات مشتریان

 وب کیوسک‌ها در مراکز خدمات مانند شرکت‌های بیمه، سازمان‌ها، ادارات دولتی و… استفاده می‌شوند. این کیوسک‌ها به مشتریان امکان می‌دهند تا خدمات مورد نیاز خود را به صورت خودکار و بدون نیاز به تعامل با کارکنان انجام دهند.

استفاده از وب کیوسک در فروشگاه‌ها و مراکز خرید

وب کیوسک‌ها در فروشگاه‌ها و مراکز خرید برای ارائه اطلاعات محصول، جستجوی محصولات، ارائه تخفیف‌ها و پیشنهادات ویژه، صدور کارت هدیه و سایر خدمات استفاده می‌شوند. وب کیوسک‌ها سرعت ارائه محصولات به مشتریان را در مراکز خرید افزایش می‌دهند و به این ترتیب، مشتریان بیشتری جذب می‌شوند.

وب کیوسک در فرودگاه‌ها و پایانه ها

یکی دیگر از کاربردهای وب کیوسک‌ها در فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های راه آهن و پایانه‌های بین شهری است. وب کیوسک‌ها به مسافران امکان می‌دهند تا بلیط خود را چاپ کنند، اطلاعات پرواز و شرایط ترافیک را ببینند، نقشه فرودگاه یا ایستگاه را مشاهده کنند و یا از خدمات دیگری استفاده کنند.

کاربرد وب کیوسک در مراکز آموزشی

مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها، از کیوسک‌ها برای ارائه اطلاعاتی مانند برنامه‌های تحصیلی، اطلاعات دانشجویان، دسترسی به کتاب‌ها، ارائه اطلاعات آزمون‌ها و … استفاده می‌کنند.

کاربرد وب کیوسک‌ها، به این موارد محدود نمی‌شود. برای مثال، وب کیوسک‌های شرکت پاسارگاد در محیط مشتریان در صندوق‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وب کیوسک‌ها به نرم افزار قرض الحسنه وصل می‌شوند و مشتریان می‌توانند از طریق این وب کیوسک‌ها و با استفاده از کارت‌های بانکی، اقساط وام خود را پرداخت کنند. همچنین امکان واریز به حساب پس انداز نیز از طریق این دستگاه‌ها وجود دارد.

مزیت وب کیوسک
مزیت وب کیوسک

مزایای وب کیوسک


وب کیوسک‌ها مزایای متنوعی را ارائه می‌دهند که برخی از آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

ارائه خودکار خدمات

وب کیوسک‌ها به کاربران امکان می‌دهند تا به صورت خودکار و بدون نیاز به کمک انسانی، با سرویس‌های مورد نیاز خود تعامل کنند. این مزیت به کاربران اجازه می‌دهد تا به سرعت و به صورت مستقل به اطلاعات دسترسی پیدا کنند و امور خود را انجام دهند.

صرفه‌جویی در زمان و هزینه

رفع نیاز به ایستادن در صف، یکی از مزایای بسیار مهم وب کیوسک‌هاست. با استفاده از وب کیوسک‌ها، صف‌هایی که برای دریافت خدمات شکل می‌گرفت، از بین می‌رود و کاربران با سرعت بالایی امور خود را انجام می‌دهند. صرفه جویی در زمان مزیتی است که سبب می‌شود تا مشتریان تمایل بیشتری برای مراجعه به مراکز مجهز به این سیستم‌ها داشته باشند. استفاده از وب کیوسک‌ها همچنین مزایایی برای شرکت‌ها، سازمان‌ها و کسب و کارها دارد. زیرا با استفاده از این وسایل، نیاز به نیروی انسانی به حداقل می‌رسد و به این ترتیب، هزینه‌های این مراکز تا حد قابل توجهی کاهش می‌یابد.

دسترسی ۲۴/۷

وب کیوسک‌ها بر خلاف نیروی انسانی، نیازی به استراحت ندارد. به این ترتیب به کاربران امکان می‌دهند تا در هر زمانی که نیاز دارند، به خدمات دسترسی پیدا کنند. این مزیت وب کیوسک‌ها، امکان دسترسی به خدمات را در خارج از تایم اداری برای کاربران فراهم می‌کند. برای مثال، کیوسک بانکی به کاربران این امکان را می‌دهد تا حتی در زمان تعطیلی بانک، امور بانکی خود را انجام دهند.

افزایش رضایتمندی کاربران

با فراهم کردن دسترسی آسان و سریع به اطلاعات و خدمات، وب کیوسک‌ها می‌توانند رضایتمندی کاربران را افزایش دهند. کاربران با استفاده از وب کیوسک، در کمترین زمان و بدون نیاز به مراجعه به کارکنان، خدمات موردنظر خود را دریافت می‌کنند.

قابلیت‌های تعاملی

قابلیت‌های تعاملی وب کیوسک‌ها بسیار متنوع است و بر اساس نیاز، ممکن است یک یا چند قابلیت تعاملی در آن‌ها تعبیه شود.  برخی از وب کیوسک‌ها امکانات تعاملی مانند صفحه لمسی، حسگر اثر انگشت، اسکنر بارکد و دوربین را دارند که به کاربران اجازه می‌دهد سریع و آسان با سرویس‌ها تعامل کنند.

شرکت دانش بنیان برنامه نویسان نواندیش پاسارگاد، یکی از شرکت‌های فعال در زمینه خدمات نرم افزاری است که محصولات متنوعی از جمله نرم افزار صندوق قرض الحسنه را ارائه می‌دهد. این شرکت همچنین محصولات سخت افزاری مانند وب کیوسک، قلم نوری، وب کم، بارکد خوان، سنسور اثر انگشت و پایانه غیر نقدی (کش لس) را نیز ارائه می‌دهد.

با استفاده از وب کیوسک پاسارگاد، بین نرم افزار قرض الحسنه و وب کیوسک ارتباط برقرار می‌شود. مشتریان می‌توانند از طریق این وب کیوسک‌ها عملیات پرداخت اقساط و واریز به حساب پس انداز را به صورت خودکار انجام دهند. پس از تایید پرداخت، نرم افزار سند خودکار واریز صادر می‌کند و پایانه رسید را به مشتری ارائه می‌دهد. این دستگاه به صورت ایستاده در محیط مشتری نصب می‌شود و با کمک آن، دیگر نیازی نیست مشتریان مدت طولانی را در صف منتظر بمانند، بلکه از طریق کش لس و بدون نیاز به مراجعه به باجه، اقساط خود را واریز می‌کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

با امتیاز دهی به ما در ارائه مقاله بهتر کمک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا