انواع حساب بانکی در بانک ها و صندوق های قرض الحسنه

اولین مرحله برای افتتاح حساب بانکی در بانک ها، انتخاب نوع حساب بانکی است. انواع حساب بانکی را می توان در انواع بانک ها و صندوق های قرض الحسنه باز کرد. این حساب های بانکی در واقع به مشتریان بانک ها کمک می کند تا معاملات بانکی خود را انجام داده و همچنین سرمایه خود را در آن ها ذخیره کرده و بهره ببرند.

حساب های بانکی و انواع آن
حساب های بانکی و انواع آن

اگر بخواهیم انواع حساب های بانکی را به دو قسمت تقسیم کنیم، سرمایه گذاری و قرض الحسنه مهم ترین تقسیم بندی خواهد بود. بانک ها می توانند بر اساس نوع حساب، به مشتری خدمات رسانی کنند و حتی کارت های اعتباری برای استفاده بدهند.

حساب بانکی سرمایه گذاری


حساب های سرمایه گذاری، از جمله انواع حساب بانکی هستند که متناسب با مدت زمانی که سرمایه در آن قرار می گیرد به آن سود تعلق می گیرد و این سود به صورت ماهانه به حساب صاحب حساب واریز می شود. در پایان سال نیز سود واقعی حساب سرمایه گذاری مشتری حساب می شود و اگر از سودهای ماهانه بیشتر باشد، به حساب او ریخته می شود که در سامانه سود سپرده قابل مشاهده است. در این نوع مبلغ حداقلی باید در حساب باشد که بانک آن را تعیین می کند. کمتر از این مبلغ به حساب سودی تعلق نمی گیرد. این نوع حساب خود انواع مختلفی دارد که در ادامه با آن آشنا خواهیم شد.

انواع حساب های بانکی سرمایه گذاری

حساب سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت

در این نوع حساب بانکی، سود بانکی به صورت روزانه حساب شده و به حساب مشتری ریخته می شود. در این نوع حساب در انتهای روز، بعد از تمام واریز ها و برداشت ها، سود براساس مانده درون حساب، حساب می شود. با این حساب اگر در روز مشخصی مانند بیست مهر، شخصی ۱۵۰ هزار تومان در حساب داشته باشد، و در همان روز ۲۰۰ هزار تومان به حساب وارد شده و ۳۰۰ خارج شود، سود آن روز براساس ۵۰ هزار تومان باقی مانده حساب خواهد شد. در انتهای ماه، سود به صورت ماهانه به ازای تمام روزهای ماه، به حساب شخص ریخته شده که می توان از آن برداشت کرد.

حساب سپرده سرمایه گذاری بلند مدت

این نوع از انواع حساب بانکی، خود شامل انواع مختلفی براساس مدت زمان سپرده گذاری است و در مدت سرمایه گذاری پول در بانک، صاحب آن اجازه برداشت از آن را ندارد. در صورتی که از حساب خود برداشت کند، بانک سود آن را به صورت روز شمار حساب خواهد کرد. در این نوع حساب، کارتی که مشتری قادر باشد با آن به سرمایه اصلی دسترسی داشته باشد، وجود ندارد و سود به صورت ماهانه به حساب سرمایه گذاری کوتاه مدت دیگری واریز می شود. بعضی از بانک ها به مشتری دفترچه ای برای حساب خود و دیدن سودها می دهند و بعضی تنها گواهی ای به آن ها برای ضمانت داده می شود.

تقسیم بندی سپرده های سرمایه گذاری به صورت، ۳ ماهه، ۶ ماهه، ۹ ماهه، یکساله، بعضی از بانک ها ۵ ساله و بعضی ویژه هستند. در نوع حساب سپرده سرمایه گذاری ویژه، سود بیشتری به حساب تعلق خواهد گرفت اما این سود در پایان دوره سرمایه گذاری به آن تعلق می گیرد.

حساب بانکی قرض الحسنه


 

با استفاده از نرم افزار مدیریت قرض الحسنه پاسارگاد، می توان انواع حساب بانکی را مدیریت و دسته بندی کرده تا از آن ها بهره برد.

 

نوع دیگراز انواع حساب بانکی در بانکداری اسلامی ، حساب های قرض الحسنه هستند. این نوع، برخلاف انواع دیگر حساب های بانکی، سودی به مشتری برای سرمایه ای که در بانک یا موسسه قرض الحسنه قرار داده است، تعلق نمی گیرد.

*ما به شما مطالعه مقاله عقود بانکداری اسلامی را پیشنهاد می دهیم

انواع حساب بانکی های قرض الحسنه

حساب سپرده قرض الحسنه پس انداز

حساب سپرده قرض الحسنه پس انداز، یکی از انواع حساب بانکی است که صاحب آن به دلایل خداپسندانه، سرمایه خود را در بانک نگه داشته، تا دیگر افرادی که دارای مشکل هستند از طریق این سرمایه که به آنها به عنوان وام داده می شود، بهره ببرند. این نوع سرمایه، در واقع جهت رفع مشکلات افراد دیگر جامعه مورده بهره وری قرار می گیرند. بانک ها و موسسات جهت جذب مشتری، معمولاً این حساب ها را در مسابقات و قرعه کشی ها قرار می دهند. این حساب ها برای سرمایه گذاری های کم و حساب هایی که کم از آن ها استفاده می شود، مناسب است.

حساب سپرده قرض الحسنه جاری

این نوع حساب از انواع حساب بانکی ها، برای مشتریانی باز می شود که شرایط لازم را داشته باشند و بانک بخشی از سرمایه های مشتری را براساس خواسته خود مشتری از طرق مختلف به دیگران منتقل می کند. به این نوع حساب، دسته چک تعلق می گیرد ولی مشتری برای داشتن آن باید شواهد کافی جهت این که توانایی بازپرداخت چک ها را دارد نشان دهد. مشتری برای مثال باید صاحب یک شرکت، یک کسب و کار یا کارمند باشد. با این حال برداشتن از این حساب از طریق کارت نیز صورت می پذیرد.

پیمایش به بالا