بانک‌مرکزی بر صندوق‌های سازمان اقتصاداسلامی نظارت می‌کند؟

نرم افزار صندوق قرض الحسنه, سازمان اقتصاد اسلامی

نرم افزار صندوق قرض الحسنه, سازمان اقتصاد اسلامی

به نقل از خبرآنلاین – مدیرعامل سازمان اقتصاد اسلامی گفت:«بر اساس مصوبه ی مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم توسعه، فعالیت صندوق های تحت نظارت سازمان اقتصاد اسلامی از نظارت بانک مرکزی مستثنی شده اند.

عبدالله فرجی در گفتگو با خبرآنلاین، با اعلام این مطلب در توضیح چگونگی فعالیت صندوق های قرض الحسنه تحت نظارت سازمان اقتصاد اسلامی گفت: تا پیش از تصویب و اجرای برنامه ششم توسعه، طبق تفاهم نامه ای که  بین سازمان اقتصاد اسلامی با بانک مرکزی به امضا رسیده بود، فعالیت صندوق ها با هماهنگی بانک صورت می گرفت.

وی در توضیح این مطلب افزود: اگر مجمع صندوق، هیات مدیره ای انتخاب و یا افزایش سرمایه تصویب میشد، مراتب را به بانک مرکزی اعلام می کردیم و این نهاد نیز مساله را تایید و به اداره ثبت شرکت ها می فرستاد.

فرجی افزود: در برنامه ششم توسعه مقرر شد صندوق های تحت نظر سازمان اقتصاد اسلامی از نظارت بانک مرکزی مستثنی شود، این قانون در شرایط کنونی در حال اجراست و سعی ما نیز این است که صندوق های قرض الحسنه کاری جز فعالیت در همین حوزه نداشته باشند.

او در پاسخ به این سوال که با توجه به انتشار گزارشی از سوی مرکز پژوهشهای مجلس مبنی بر تبدیل این سازمان به بانک ، آیا چنین برنامه ای در دستور کار است یا خیر؟ گفت: بانک سهامدارانی دارد که از سهامداری شان منتفع می شوند در حالی که سازمان اقتصاد اسلامی در اساسنامه اش بر سودآور نبودن فعالیت تاکید دارد.

این مقام مسئول در توضیح این مطلب افزود: اگر سودی نیز از این فعالیت حاصل شود برای تقویت سنت قرض الحسنه وتحکیم مبانی کشور هزینه می شود.

 

فعالیت منطبق با قانون

فرجی  با تاکید بر اینکه فعالیت سازمان اقتصاد اسلامی در شرایط کنونی منطبق با قانون است، گفت: اگر یک روز قانونی دیگر درباره حوزه فعالیتهای این سازمان مصوب شود، باز هم تابع آن خواهیم بود اما مساله نظارت همان طور که گفته شد طبق قانون برنامه ششم مشخص شده و سازمان از نظارت بانک مرکزی مستتثنی است . به این ترتیب صندوق هایی که زیر نظر سازمان  اقتثاد اسلامی فعالیت می کنند طبق ابلاغیه ما باید حتما فعالیت قرض الحسنه داشته باشند و پرداخت وام جدولی، سود به سپرده و حتی تجارت ممنوعیت دارد.

وی در پاسخ به این سوال که چه تعداد صندوق تحت نظارت سازمان اقتصاد اسلامی هستند؟ گفت: در حال حاضر حدود ۹۴۰ صندوق تحت نظارت این سازمان می باشند البته پیش از این تعداد صندوق ها بیشتر بود اما برخی از این صندوق ها را خارج کردیم.

فرجی گفت: به هر حال اگر صندوقی فعالیتی خارج از قواعد قرض الحسنه و مقررات ابلاغی داشته باشد، از شمول سازمان خارج می شوند، برای شفافیت کار نیز فهرست صندوق هایی که زیرمجموعه این سازمان هستند را در سایت اعلام کرده ایم تا مردم بدانند کدام صندوق ها با نظارت سازمان اقتصاد اسلامی فعالیت می کنند.

وی در جواب این سوال که آیا به طور کامل با موضوع تبدیل شدن سازمان اقتصاد اسلامی به بانک مخالف هستید؟ گفت: چنین نظری پیش از این وجود داشت اما در شرایط فعلی تبدیل شدن به بانک را به اصلا صلاح نمی دانیم چرا که بانک ، یک ساختار سودآور است اما در این سازمان تنها کار قرض الحسنه و عام المنفعه مد نظر قرار دارد.

نرم افزار صندوق قرص الحسنه شرکت دانش بنیان پاسارگاد کلیه نیاز های سازمان اقتصاد اسلامی و بانک مرکزی را پوشش داده و مورد تایید سازمان اقتصاد اسلامی می باشد.

درخواست دمو و خرید
درخواست دمو
خرید نرم افزار
لیست مشتریان
تماس با ما