انتخاب زبان های برنامه نویسی آینده دار

زمانی که وارد دنیای برنامه نویسی می شوید، آماتورها، معمولا با این دو راهی رو به رو می شوند که چه زبان برنامه نویسی آینده دار را برای تولید نرم افزار انتخاب کنند . سوالاتی از قبیل سوالات زیر، ذهن را مشغول خود خواهد کرد:

همزمان که ما نگران عقب ماندن در جهان تکنولوژی که به سرعت پیشرفت می کند، هستیم، زبان های برنامه نویسی جدید(مانند Elm, Rust, Kotlin,Elixir,Crystal و غیره) وارد دنیای فناوری می شوند، که آمادگی سبقت گرفتن از زبان های برنامه نویسی قدیمی را دارند.

علاوه بر این، یادگیری کدنویسی با این زبان های برنامه نویسی بسیار اهمیت دارد، زیرا ارتباط بین انسان و کامپیوتر توسط برنامه ها را فراهم می کنند. از آنجا که کامپیوترها زبان انسان را نمی فهمند، این دستورات کامپیوتری می توانند برای کنترل رفتار و خروجی ماشین توسط یک الگوریتم صحیح استفاده شوند. بنابراین، به ما کمک می کنند تا پروژه های انسانی را پیش ببریم.

 شرکت برنامه نویسان نو اندیش پاسارگاد با توسعه و طراحی نرم افزارهای حسابداری، نرم افزار صندوق قرض الحسنه و نرم افزارهای تعاونی اعتبار، گزینه مناسبی برای مدیریت حساب های شماست، جهت طلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

زبان های برنامه نویسی آینده دار


در برنامه نویسی فرد باید با زبان های جدید به روز شود، این کار باعث می شود که نکات مثبت و منفی زبان برنامه نویسی را بدانید. یادگیری زبان های جدید، به شما کمک می کند تا یک آنالیز مقایسه ای بین زبان برنامه نویسی آینده دار و زبانی که امروزه مورد علاقه برنامه نویسان است، انجام دهید. اگر چه، به زودی افراد می فهمند که هیچ زبان برنامه نویسی ایده آلی وجود ندارد و هرکدام چیزی را کمی با بقیه تفاوت دارد، ارائه می دهند. در این بین، صرف نظر از دلایل و خواسته ها، برخی از زبان های برنامه نویسی برای چند دهه آینده نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

زبان برنامه نویسی آینده دار
زبان برنامه نویسی آینده دار

آمارها یک سری از زبان های برنامه نویسی آینده دار و محبوب را معرفی می کنند که به سادگی و به زودی از چرخه خارج نمی شوند. این لیست بر اساس داده های تهیه شده از فهرست جامعه برنامه نویسی TIOBE و github تنظیم شده شده است. TIOBE یک شرکت بررسی کیفیت نرم افزار است که نمایه ای از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی را تولید می کند، Github نیز یکی از بزرگترین منابع کدنویسی است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. در اینجا ما از کد “Hello,World!” که یکی از اولین کدهایی است که در هر زبان برنامه نویسی تمرین می شود، برای نشان دادن تفاوت و نمای کلی از هر زبان استفاده کرده ایم.

زبان برنامه نویسی C

C یکی از زبان های برنامه نویسی محبوب است که برای توسعه برنامه های سیستم که روی سیستم عامل هایی مانند ویندوز، لینوکس و یونیکس اجرا می شوند، به کار برده می شود. این زبان همچنین یکی از قدیمی ترین زبان های برنامه نویسی است که امروزه نیز وجود دارد، اما به این معنی نیست که منسوخ شده است. این زبان برنامه نویسی آینده دار حداکثر کنترل را در اختیار برنامه نویسان قرار می دهد و امکان شخصی سازی آسان و امکان ویرایش را برای آن ها فراهم می کند. این زبان یکی از پلتفرم های پایه برای زبان های برنامه نویسی مانند C++، C# و فایتون می باشد. براساس TIOBE، C از مکان دوم که سال گذشته داشت، به مقام اول رسیده است و ریتینگ آن حدود ۱۶٫۲۱% است.

کدنویسی برای Hello, World در C

#include <stdio.h>
int main()
{
printf(“Hello, World!”);
return 0;
}

زبان های برنامه نویسی
زبان های برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی C++

C++ بر پایه C نوشته شده و یک زبان برنامه نویسی آینده دار محبوب و قدرتمند است. این زبان برنامه نویسی میانه، شی گراست که می تواند روی چند سخت افزار اجرا شود. این زبان از بسیاری از مفاهیم OOP مانند چندگانه، وراثت، پنهان کردن دیتا و کپسول سازی پشتیبانی می کند. این زبان برنامه نویسی، به نرم افزارهای قدرتمندی مانند فایرفاکس و Adobe کمک کرده و همینطور برای توسعه بازی های کامپیوتری استفاده می شود.

آیا موتورهای بازیUnity و Unreal را می شناسید که هم با C++ نوشته شده باشند و هم با آن نگهداری شوند؟ البته طی صحبت هایی که در اینترنت می شود، C++ به سمت محو شدن پیش می رود، اما در واقع پیدا کردن زبانی که بتواند جایگزین هسته بسیاری از پروژه های برنامه نویسی شود، سخت خواهد بود. بنا بر TIOBE، C++ در سال گذشته مقام چهارم را داشته ولی امسال با افزایش ۱٫۹۹% به رتبه ۷٫۶% رسیده است.

کدنویسی برای Hello, World در C++

#include <iostream>
int main()
{
cout << “Hello, World!\n”;
return 0;
}

زبان برنامه نویسی Java

جاوا به عنوان یکی از زبان های برنامه نویسی آینده دار، یک بار بنویس، همه جا اجرا کن، صریحا برای استفاده در محیط پراکنده اینترنتی طراحی شده است. اکنون به لطف رشد اندروید، محبوبیت جاوا در حال افزایش است. همچنین، به دلیل ثبات و قابلیت اطمینانی که ایجاد می کند، به طور گسترده برای توسعه برنامه های وب مبتنی بر سازمان استفاده می شود. جاوا یک زبان کاملا تایپی است و در یک ماشین مجازی اجرا می شود. علاوه بر این، جاوا یک زبان برنامه نویسی شی گراست که شباهت هایی با زبان های C++ و C# دارد. اگرچه، اخیرا طبق شاخص TIOBE جای فایتون را گرفته است، اما به این معنی نیست که به این زودی از جامعه برنامه نویسی فراموش شود. در حال حاضر، جاوا در رنک سوم قرار دارد.

کدنویسی برای Hello, World در Java

class HelloWorld {
public static void main(String[] args) {
System.out.println(“Hello, World!”);
}
}

زبان برنامه نویسی Python

بنا بر شاخص TIOBE، فایتون دومین زبان برنامه نویسی آینده دار و محبوب است که بعد از C قرار می گیرد. میزان استفاده از این زبان در امسال ۲٫۲۷ درصد پیشرفت داشته است. این زبان برنامه نویسی آینده دار بیشتر بر علوم داده ها استفاده می شود. این زبان توسط Guido van Rossum نوشته و در سال ۱۹۹۱ به کار گرفته شد، که یک زبان برنامه نویسی تعاملی و شی گرا مانند PERL یا Ruby است. فایتون، عمدتا به گونه ای طراحی شده است که آسان خوانده شود و به راحتی اجرا شود. این زبان، یک زبان منبع آزاد است، به این معنی که می توان رایگان از آن استفاده کرد. فایتون را می توان در تمام سیستم عامل ها اجرا کرد.

کدنویسی برای Hello, World در Phyton

print(“Hello World”)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

با امتیاز دهی به ما در ارائه مقاله بهتر کمک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا