انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای موفقیت در فناوری اطلاعات و تولید نرم افزار بسیار مهم است. این مقاله نشان دهنده تحقیقات داده محور زبان های برنامه نویسی مناسب برای توسعه وب مانند فایتون، جاوا، node.js ،PHP ،C# ،Ruby ،GO و Kotlin است. زبان ها با میزان محبوبیت، اندازه جامعه، بازار کار، عملکرد و ادغام های آن ها مقایسه می شوند.

اگر می خواهید بدانید که در سال ۲۰۲۱ کدام زبان برنامه نویسی آینده دار است و برای شما بهتر است و باید آن را یاد بگیرید، در ادامه با ما همراه باشید.

بهترین زبان برنامه نویسی
بهترین زبان برنامه نویسی

به طور خلاصه، اگر به دنبال یک کار در جهت برنامه نویسی هستید، گزینه های خوب در زبان های برنامه نویسی تحت وب شامل فایتون، جاوا، Node.js و PHP هستند. اگر می خواهید در یک محیط استارتاپ کار کنید، بهترین انتخاب فایتون، Node و Kotlin هستند. در انتها، اگر به عنوان کارفرما می خواهید تکنولوژی ای را پیشرفت دهید، بهترین انتخاب فایتون، Node ،Kotlin و Go است.

مقایسه زبان های برنامه نویسی


در این مقایسه، Node، یک مورد خاص است، که در شکل زیر نیامده است، در حالی که TypeScript یا Javascript آمده است. البته از لحاظ محبوبیت، Node.js به همان میزان TypeScript و Javascript اهمیت دارد. اما از لحاظ های دیگر Node را به صورت جداگانه بررسی کرده ایم.

مقایسه زبان های برنامه نویسی
مقایسه زبان های برنامه نویسی

امتیاز جاوا و اسکالا از لحاظ محبوبیت و جامعیت با هم دیگر ترکیب شده اند. از آنجا که Kotlin با کاهش ۲۰ درصدی میزان کدنویسی و حفظ عملکرد و سازگاری، موج جدیدی را به برنامه نویسی جاوا آورده است، مستقل از جاوا در نظر گرفته می شود.

در ادامه ۸ زبان برنامه نویسی زیر را مقایسه خواهیم کرد:

PHP, Python, Node, Java, Kotlin, Ruby, Go, C#.

محبوبیت و جامعیت

بررسی محبوبیت، براساس سایت PYPL و مقایسه جامعیت براساس StackOverflow انجام شده است.

بررسی محبوبیت و جامعیت

مقایسه محبوبیت و جامعیت بهترین زبان برنامه نویسی در جدول زیر آمده است:

بررسی محبوبیت و جامعیت بهترین زبان برنامه نویسی
بررسی محبوبیت و جامعیت بهترین زبان برنامه نویسی

چهار ستون آخر، رنک بندی و امتیازات را نشان می دهد. عدد پنج، بهترین میزان ارزش گذاری است و عدد ۱ کمترین آن، عدد ۲٫۵ نیز مقدار میانگین است. مقادیر دیگر براساس مقیاس لگاریتمی تقسیم بندی شده اند.

از نظر محبوبیت، فایتون بهترین زبان برنمه نویسی است و از لحاظ جامعیت، node برنده بازار است. فایتون در دانشگاه ها و مدارس تدریس می شود و افراد بیشتری درباره آن کنجکاو هستند، اما همه از آن استفاده نمی کنند. البته این روزها رشد جامعیت به سمت فایتون می رود و در آینده بیشتر و بیشتر مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مابقی زبان ها متاسفانه در حال خارج شدن از چرخه هستند و برنامه نویسان به سمت دیگر زبان ها می روند.

بازار کار

برای بررسی بازار کار، بهتر است سری به سایت های فریلنس بزنیم. می بینیم که برنامه نویسان چه زبان هایی را به کار می برند. این پلتفرم ها می توانند به شما کمک کنند تا دریابید که برنامه نویس هر زبان، چه مقدار درآمد دارد.

زبان های برنامه نویسی تحت وب جهت توسعه برنامه های کاربردی مانند برنامه و اپلیکشن حسابداری، نرم افزار قرض الحسنه و نرم افزارهای تعاونی اعتبار به کار گرفته می شوند. شرکت برنامه نویسان نو اندیش پاسارگاد از برنامه های به روز دنیا جهت این طراحی ها استفاده می کند.

برای یک شغل دائمی، زبان های برنامه نویسی مانند جاوا، نود یا کاتلین بهترین زبان برنامه نویسی هستند و افراد آشنا به این زبان ها سریعتر کار پیدا می کنند. اما اگر می خواهید فریلنسر باشید، بهترین انتخاب زبان نود برای شما خواهد بود.

بررسی بازار کار
بررسی بازار کار

فایتون، جاوا و سی شارپ از انواع زبان هایی هستند که بازار رقابتشان بسیار بالاست و شانس پیدا کردن کار به صورت فریلنس بسیار سخت خواهد بود.

در شرکت ها، بهتر است که زبان های برنامه نویسی با رقابت بیشتر را انتخاب کنید، این کار به شما کمک می کند که افراد مناسب را نیز راحت‌تر پیدا کنید.

عملکرد زبان برنامه نویسی

عملکرد بهترین زبان برنامه نویسی مهمترین بخش هر زبان برنامه نویسی است. این ویژگی، تنها ویژگی زبان برنامه نویسی‌ست که بستگی به برنامه نویس یا جامعه استفاده از آن ندارد. یک زبان برنامه نویسی سریع، از گنجایش فراساختاری کمتری استفاده می کند، که باعث می شود هزینه کمتری نیاز داشته باشد و تجربه کاربری بهتری نیز ارائه دهد. اگر تنها بخواهیم بارگذاری زبان های برنامه نویسی را مقایسه کنیم به موارد زیر می رسیم:

براساس مطالعاتی که روی عملکرد زبان های برنامه نویسی در سایت Benchmarksgame انجام شده است. بهترین عملکرد زبان های برنامه نویسی متعلق به جاوا، سی شارپ و گلنگ است. می توان عملکرد این زبان ها را به خوبی در یک سطح قلمداد کرد، همه آنها کدهای بسیار بهینه ای را تولید می کنند.

عملکرد کلتین مانند جاوا است، زیرا هردوی آنها از JVM یکسانی به عنوان موتور اجرایی استفاده می کنند. در مطالعات دیگری که در Medium انجام شده است، عملکرد مشابهی بین گو و کتلین دیده می شود. بنا بر همین مطالعات، سی شارپ و جاوا نیز قابل قیاس و در یک سطح قرار می گیرند.

در واقع می توان گفت چهار زبان جاوا، سی شارپ، گو و کتلین عملکرد یکسانی دارند و در یک سطح قرار گرفته اند.

اگر به رنکینک زبان ها نگاهی بیاندازیم، نود نسبت به گلنگ، ۴۰ درصد عملکرد آهسته تری دارد. نکته ای که در مورد نود و عملکرد آن وجود دارد این است که نود اجرایی تک رشته ای دارد که با Event loop همراه است. اما آیا این تاثیری بر عملکرد دارد؟ اگر از توابع Lambda بدون سرور استفاده می کنید، خیر. زیرا این تابع نیاز به CPU تک هسته ای دارد. هرچند، اگر نود را روی کانتینرها اجرا می کنید، باید به چند رشته ای بودن آن توجه داشته باشید. چندین راه حل وجود دارد، ولی همه آنها نیاز به کدنویسی دارند، در حالی که برای گلنگ، نیازی به چند رشته ای بودن وجود ندارد.

بعد از نود، PHP دوبرابر آهسته تر از نود و سه برابر آهسته تر از جاوا، سی شارپ و غیره است؛ و اما فایتون، دو برابر آهسته تر از PHP و جز آهسته ترین زبان های برنامه نویسی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

با امتیاز دهی به ما در ارائه مقاله بهتر کمک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا