شناسه پرداخت و نحوه استفاده از آن

شناسه پرداخت

شناسه پرداخت

با استفاده از پلتفرم‌های جدید انتقال پول بین حساب‌های بانکی به طور قابل توجهی سریع‌تر و آسان‌تر از قبل با استفاده از سامانه اینترنت بانک و سامانه موبایل بانک شده است که در صورت داشتن شناسه پرداخت این پروسه بسیار ساده‌تر نیز می‌شود. شناسه واریز، زمانی گزینه خوبی است که شما می‌خواهید جزئیات حساب قرض الحسنه یا بانک خود را به کسی بدهید و با ترس روبرو هستید. در این مقاله به موضوع نحوه واریز شناسه دار و انواع آن می‌پردازیم.

شناسه پرداخت چیست؟


شناسه واریز، یک روش جدید برای شناسایی حساب بانکی شماست که با هدف حفظ ساده‌تر و آسان‌تر جزئیات بانکی سنتی ایجاد شده است و برای استفاده بهتر کاربران به دنیای بانک معرفی شده‌اند.
در اصل، این شناسه منحصراً برای شخص شما ساخته شده است و درست مانند شماره تلفن و یا آدرس ایمیلتان، به حساب شما مرتبط می‌شود.

"روش

 

اگر زمان کافی برای مطالعه متن ندارید…. شما دوستان میتوانید مجموعه اطلاعات گفته شده در این صفحه را در پادکست ما گوش دهید 

شناسه پرداخت چه کاربردهایی دارد؟


آی‌دی تراکنش، به عنوان یک کد منحصر به فرد مورد استفاده قرار می‌گیرد تا یک تراکنش مالی را شناسایی کند. این شناسه برای پیگیری وضعیت تراکنش و همچنین رفع اشکالات در صورت بروز مشکل در انتقال وجه، بسیار حائز اهمیت است. شناسه واریز زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که فرد دیگری می‌خواهد برای شما پولی را ارسال کند، بدون این که لازم باشد شماره حساب شما را بداند. همچنین همان طور که مشخص است شما نیز می‌توانید از طریق آن به حساب شخص دیگری پول ارسال کنید.

به علاوه، استفاده از واریزهای شناسه دار به سازمان‌ها و فروشندگان کمک می‌کند تا لیست تراکنش‌های مالی خود را مدیریت کرده و آن‌ها را به راحتی پیگیری کنند و در صورت نیاز، ابطال یا بازگشت این تراکنش را انجام دهید. همچنین، واریز شناسه دار می‌تواند برای اهداف گزارش‌دهی و مالیاتی نیز کاربرد داشته باشد.

شناسه واریز به عنوان یک ابزار مهم در سیستم‌های پرداخت الکترونیکی، به صورت گسترده در فروشگاه‌های اینترنتی، سایت‌های خدماتی و بسیاری از سیستم‌های پرداخت الکترونیکی دیگر، استفاده می‌شود.

انواع شناسه های پرداخت


شناسه مورد نظر برای انتقال و واریز وجه انواع مختلفی دارد که هر کدام برای موارد خاصی استفاده می‌شوند. برای مثال:

شناسه پرداخت یکتا (Unique Payment Identifier)

یک کد منحصر به فرد است که برای هر تراکنش پرداختی صادر می‌شود. این کد شامل اطلاعاتی مانند مبلغ انتقال وجه، تاریخ، زمان، نام فروشنده و کد محصول است. از این کد برای ردیابی تراکنش‌های پرداختی استفاده می‌شود.

شناسه پرداخت دوره‌ای (Recurring Payment Identifier)

یک کد منحصر به فرد است که برای پرداخت‌های مکرر در بازه زمانی مشخص صادر می‌شود. برای ایجاد این کد، مشتری باید ابتدا یک تراکنش پرداختی اولیه انجام دهد تا اطلاعات مورد نیاز برای ایجاد کد دوره‌یی در سامانه ثبت شود.

در برخی سیستم‌های انتقال وجه، شناسه از نوع سند (Invoice ID) و شماره پیگیری (Transaction ID) و … نیز به منظور پرداخت استفاده می‌شود. سند، به عنوان فاکتور پرداختی برای هر تراکنش صادر می‌شود و شماره پیگیری، برای ردیابی تراکنش‌های پرداختی استفاده می‌شود.

هر یک از این شناسه‌های پرداخت می‌توانند از نظر اطلاعاتی که شامل آن‌ها هستند و هدفی که برای استفاده از آن‌ها دارید با یکدیگر تفاوت داشته باشند. اگر به ردیابی تراکنش‌های پرداختی در طول زمان نیاز دارید، شناسه واریز دوره‌ای مناسب است، در حالی که اگر فقط یک بار نیاز به ردیابی تراکنش پرداختی دارید، شناسه یکتا کافی است.

چگونه شناسه پرداخت خود را به دست آوریم؟


اگر موسسه مالی یا بانک شما، چنین شناسه‌ای را برای استفاده ارائه دهد، شما می توانید از طریق نرم افزار قرض الحسنه یا نرم افزار تعاونی اعتبار، از آن استفاده کنید. بسته به موسسه‌ای که با آن در ارتباط هستید، شناسه مورد نظر برای انتقال وجه می‌تواند آدرس ایمیل، شماره تلفن همراه، شماره حساب یا شماره تلفن منزل شما باشد. شما باید برخی از مراحل امنیتی مانند تایید هویت را به عنوان بخشی از روند انجام پروسه طی کنید.

پس از انجام تنظیمات، این شناسه به اکانت بانک شما متصل می‌شود و دیگر افراد می‌توانند از آن برای انتقال پول به حساب شما استفاده کنند. همچنین با استفاده از این شناسه می‌توان مدیریت قرض الحسنه و حسابداری را راحت‌تر انجام داد و همینطور سامانه سود سپرده را بهتر کنترل کرد.

شرکت برنامه نویسان نو اندیش پاسارگاد می‌تواند با استفاده از توانایی‌های خود شناسه پرداخت را برای نرم افزار قرض الحسنه شما و نرم افزار تعاونی اعتبار تعریف کند.

شما می‌توانید برای یک اکانت بانک، چندین شناسه معرفی کنید. مثلا شماره تلفن و همچنین ایمیل، اما یک شناسه فقط به یک اکانت بانک متصل می‌شود. مثلا اگر در یک بانک، شناسه شما شماره موبایل شماست، در بانک دیگر نمی‌توانید از آن استفاده کنید.

"مزایای

نحوه استفاده از شناسه واریز در پرداخت الکترونیکی


شناسه یک کد منحصر به فرد است که برای هر تراکنش الکترونیکی ایجاد می‌شود و به عنوان شناسایی انتقال وجه در فرآیند پرداخت الکترونیکی استفاده می‌شود. این کد به صورت خودکار توسط سامانه پرداخت الکترونیکی تولید می‌شود و به صورت یک لینک یا کد QR نمایش داده می‌شود.

مرحله ۱: تنظیم شناسه

برای استفاده از شناسه پرداخت، کاربر ابتدا باید به سامانه پرداخت الکترونیکی مربوطه مراجعه کرده و شماره موبایل یا شماره کارت بانکی خود را با سامانه ثبت کند. سپس با انتخاب محصول یا خدمات مورد نظر، مبلغ انتقال وجه را وارد کرده و در نهایت با انتخاب گزینه “پرداخت”، شناسه به کاربر نمایش داده می‌شود.

مرحله ۲: وارد کردن اطلاعات انتقال وجه

پس از تنظیم واریز شناسه دار خود، می توانید آن را به جای شماره حساب و شماره کارت، به دوستان و خانواده خود داده تا برای شما پول واریز کنند. همچنین آن ها نیز می توانند از این شناسه برای انتقال وجه به حساب خود استفاده کنند. در واقع بعد از ایجاد شناسه های پرداخت، کاربر می‌تواند اطلاعات مربوط به انتقال وجه را به طور مستقیم یا با استفاده از لینک یا کد QR منتقل کند. همچنین، در صورت استفاده از لینک یا کد QR، اطلاعات پرداخت بعد از اسکن شدن توسط کاربر، به صورت خودکار وارد فرآیند پرداخت می‌شوند.

مرحله ۳: بررسی صحت اطلاعات و اعتبارسنجی توسط سامانه پرداخت الکترونیکی

پس از وارد شدن اطلاعات مربوط به انتقال وجه، سامانه پرداخت الکترونیکی اقدام به بررسی صحت اطلاعات و اعتبارسنجی پرداخت می‌کند. درصورت تایید انتقال وجه، مبلغ مورد نظر از حساب کاربر کسر و به حساب فروشنده واریز می‌شود.

روند انجام انتقال وجه با استفاده از شناسه، ممکن است بسته به نوع بانک شما متفاوت باشد. با این حال، اگر موسسه مالی دوستان و اشخاص مورد نظر شما نیز این شناسه را ارائه دهند، شما می‌توانید برای انتقال وجه منظم یک دفترچه از آن‌ها درست کرده و از این طریق برای انتقال پول به حساب آن‌ها استفاده کنید. به این ترتیب هر روز می‌توانید افراد بیشتری را به این لیست اضافه کنید. زمانی که شناسه هر شخص را به لیست خود اضافه می‌کنید، نام و اطلاعات مخاطب قبل از تایید به شما نشان داده می‌شود تا از اشتباهات آتی جلوگیری کنید.

در نتیجه، استفاده از شناسه واریز در فرآیند پرداخت الکترونیکی به عنوان یک روش امن و راحت برای انجام تراکنش الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امنیت


از آنجا که برای ساخت چنین شناسه‌ای باید از اینترنت بانک و یا برنامه موسسه مالی خود استفاده کنید، پس امنیت استفاده از شناسه پرداخت برای کارهای بانکی در گرو امنیت بالای این برنامه‌هاست و همان میزان موارد امنیتی که برای حفظ اطلاعات شما در موبایل بانک استفاده می‌شود، این شناسه را نیز پوشش می‌دهد.

آیا تمام موسسات مالی و بانک ها شناسه پرداخت دارند؟


هم اکنون در تعدادی از بانک‌های سراسر کشور، استفاده از این شناسه به عنوان رویکرد جدید در انتقال وجه برای موسسات مالی شناخته شده است. برای دریافت این مساله که آیا بانک شما نیز از آن بهره برده است یا نه، بهتر است با بانک خود تماس گرفته و از آن مطمئن شوید.

شرکت برنامه نویسان نو اندیش پاسارگاد، شما را به مطالعه دو مقاله نرم افزار حسابداری موبایل  و سیستم تماس معوقات دعوت می کند

سوالات پرتکرار


شناسه پرداخت چیست؟

شناسه یک کد یکتا و شناسایی کننده واریز است که برای هر تراکنش پرداختی در نظام پرداخت الکترونیکی صادر می‌شود که هر بار به شما تخصیص داده می‌شود و با استفاده از آن می‌توانید انتقال وجه خود را شناسایی کنید.

چگونه می‌توانم برای پرداخت شناسه دریافت کنم؟

شما معمولاً پس از تایید انتقال وجه، شناسه را از سامانه پرداختی دریافت می‌کنید. همچنین، برخی از سامانه‌های پرداختی این قابلیت را دارند که شما با وارد کردن اطلاعات انتقال وجه خود، شناسه را دریافت کنید. شناسه های پرداخت به صورت خودکار توسط سیستم پرداخت الکترونیکی صادر می‌شود و توسط فروشندگان قابل تغییر نیست.

چگونه می‌توانم از واریز شناسه دار استفاده کنم؟

با استفاده از شناسه در فرآیند انتقال وجه، می‌توانید وضعیت انتقال وجه خود را پیگیری کنید و در صورت نیاز، با پشتیبانی سامانه پرداختی تماس بگیرید. همچنین، در برخی موارد ممکن است برای تسویه حساب یا احراز هویت، شما به شناسه نیاز داشته باشید.

چگونه می‌توان شناسه مورد نظر برای یه کملیات پرداخت را پیدا کرد؟

شما می‌توانید با ورود به صفحه حساب کاربری خود در نظام پرداخت الکترونیکی، لیست تراکنش‌های پرداختی خود را مشاهده کرده و شناسه مورد نظر برای پرداخت را برای هر تراکنش پیدا کنید.

آیا شناسه های پرداخت قابل تغییر، لغو و یا حذف است؟

خیر. شناسه یک کد منحصر به فرد و ثابت است و قابل تغییر نیست. در واقع برای هر تراکنش پرداختی یکتاست و بعد از صدور غیرقابل تغییر است. اما اگر تراکنش خرید شما لغو شود، شناسه پرداخت مربوطه نیز از سامانه حذف می‌شود.

آیا برای هر تراکنش پرداختی باید شناسه مخصوص پرداخت دریافت شود؟

بله، برای هر پرداخت جدید، یک شناسه جدید تولید می‌شود و به عبارتی باید برای هر تراکنش پرداختی یک شناسه واریز دریافت شود تا بتوانید به سادگی تراکنش را پیگیری کنید.

آیا استفاده از واریز شناسه دار محدودیت زمانی دارد؟

از آنجا که شناسه برای هر تراکنش پرداختی یکتاست و بعد از صدور غیرقابل تغییر است. با این حال، برخی از سیستم‌های پرداخت الکترونیکی ممکن است برای استفاده از واریزهای شناسه دار محدودیت زمانی اعمال کنند.

چه مدت زمانی برای استفاده از شناسه در فرایند انتقال وجه وقت داریم؟

مدت زمان استفاده از شناسه پرداخت بستگی به سیاست هر سامانه پرداختی دارد، اما معمولاً مدت زمان استفاده از آن بین ۲۴ تا ۷۲ ساعت است.

آیا شناسه پرداخت به صورت عمومی قابل دسترس است؟

خیر، این شناسه تنها به مشتری و سامانه پرداختی اطلاع داده می‌شود و برای عموم قابل دسترسی نیست.

آیا واریز شناسه دار در سامانه‌ی یک فروشگاه الزامی است؟

بله، برای هر تراکنش پرداختی در نظام پرداخت الکترونیکی یکتاست و برای پرداخت درون سامانه‌ی یک فروشگاه نیز الزامی است.

آیا شناسه واریز در تراکنش‌های بین المللی صادر می‌شود؟

بله، در تراکنش‌های بین المللی که از سامانه‌های انتقال وجه الکترونیکی استفاده می‌کنند، شناسه پرداخت (payment ID) صادر می‌شود. این کد به عنوان یک شماره یکتا برای هر تراکنش استفاده می‌شود و به کمک آن، می‌توان تراکنش را در سیستم پرداخت الکترونیکی پیگیری کرد. شناسه واریز معمولاً به صورت رشته‌ای از اعداد و حروف تصادفی تولید می‌شود و برای هر تراکنش جدید، یک نمونه جدید ایجاد می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

با امتیاز دهی به ما در ارائه مقاله بهتر کمک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنيتي * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.