راهنمای کامل حسابداری مالیاتی برای شرکت‌ها و افراد: تفاوت‌ها، محاسبات، و الزامات مالیاتی

حسابداری مالیاتی به قوانینی گفته می شود که برای بررسی دارایی ها و بدهی های مالیاتی در سوابق حسابداری یک شرکت یا شخص مورد استفاده قرار می گیرند. حسابداری مالیاتی به جای این که از چهارچوب های حسابداری استفاده کند از کد درآمد داخلی مشتق شده است. این نوع حسابداری ممکن است منجر به ایجاد رقمی بر درآمد مشمول مالیات شود که از رقم درآمد گزارش شده در صورت سود و زیان واحد تجاری متفاوت باشد. دلیل تفاوت این است که قوانین مالیاتی ممکن است بررسی بعضی از هزینه ها را که معمولاً در یک دروه گزارش مالیاتی شناسایی شده اند را تسریع یا به تاخیر بیاندازد. هرچند این تفاوت ها موقتی هستند، زیرا دارایی ها سرانجام بازیابی و بدهی ها تسویه می شوند، در آن زمان است که تفاوت ها تمام می شود.

 شرکت برنامه نویسان نو اندیش پاسارگاد با طراحی برنامه های حسابداری، نرم افزار قرض الحسنه و نرم افزارهای تعاونی اعتبار و بهره وری از متخصصین حسابداری می تواند به شما در بررسی مالیات خود کمک کند. جهت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

حسابداری مالیاتی: تفاوت‌های موقتی و کاربردی در سال‌های آینده


اختلافی که منجر به مقدار مالیات مشمول در دوره بعدی می شود، اختلاف موقتی مالیات مشمول نامیده می شود، در حالی که تفاوتی که منجر به کسر مبلغی در دوره بعد شود، اختلاف موقتی کسرکننده نامیده می شود. نمونه هایی از این اختلافات موقت عبارتند از:

 • درآمدها یا سودهایی که قبل یا بعد از بررسی در صورت های مالیاتی، مشمول مالیات هستند. برای مثال، کمک هزینه حساب های مشکوک ممکن است بلافاصله کسر مالیات نشوند، اما در عوض باید تا زمان اعلام مطالبات خاص بدهی های اشتباه، به تعویق بیفتد.
 • هزینه ها یا ضررهایی که قبل یا بعد از بررسی صورت های مالیاتی کسر مالیات می شوند. برای مثال، برخی از دارایی های ثابت که به یک باره کسر مالیات می شوند اما فقط از طریق کاهش بهای طولانی مدت در صورت های مالیاتی مجددا بررسی می شوند.
 • دارایی هایی که پایه مالیاتی آن ها از طریق اعتبار مالیاتی سرمایه گذاری کمتر می شوند.
حسابداری مالیاتی
حسابداری مالیاتی

مبانی حسابداری مالیاتی: ضرورت و اهمیت در محاسبه هزینه‌های مالیاتی


حسابداری مالیاتی نیاز به شناسایی دو مورد اصلی دارد که در ادامه توضیح داده ایم:

 • سال جاری: شناسایی بدهی مالیاتی یا دارایی مالیاتی، براساس مقدار تخمین مالیات بر درآمد قابل پرداخت یا قابل استرداد برای سال جاری.
 • سال آینده: به رسمیت شناختن بدهی مالیاتی یا دارایی مالیاتی به تعویق افتاده، براساس تاثیرات تخمینی در پیشبرد کار در سال های آینده و اختلاف موقتی مالیاتی.

براساس نکات قبلی، حسابداری عمومی مالیات بر درآمد، به شرح زیر است:

 1. ایجاد یک بدهی مالیاتی برای برآورد مالیات قابل پرداخت و یا ایجاد دارایی مالیاتی برای بازپرداخت مالیات، که مربوط به سال جاری یا سال قبل است.
 2. ایجاد یک بدهی مالیاتی معوق برای برآورد مالیات قابل پرداخت در آینده و یا ایجاد دارایی مالیاتی معوق برای بازپرداخت مالیات ها در آینده، که می تواند به پیش برد و اختلافات موقتی مالیاتی نسبت داده شود.
 3. محاسبه هزینه مالیات بر درآمد کل دوره

مزایای استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری مالیاتی در مدیریت مالیات:


۱. افزایش دقت در محاسبات مالیاتی و کاهش خطاهای انسانی.
۲. امکان دسترسی آسان و سریع به اطلاعات مالیاتی برای ارائه گزارشات دقیق.
۳. بهبود کارایی در روند انجام کارهای مالیاتی و کاهش زمان مورد نیاز برای مدیریت مالیات.

کاربرد حسابداری مالیاتی


هر نهاد ملزم به انجام حسابداری مالیاتی است. این شامل افراد، شرکت ها، شرکت های خصوصی، مشارکت ها و هرگونه از این مفاهیم می شود. حتی نهادهای غیرانتفاعی نیز موظف به ارائه اظهارنامه اطلاعاتی سالانه هستند، به طوری که سازمان امور مالیاتی می تواند تعیین کند که آیا این سازمان ها از قوانین مربوط به نهادهای معاف از مالیات پیروی می کنند یا خیر؟

مشمولین پرداخت مالیات
مشمولین پرداخت مالیات

روش‌های افزایش بهره‌وری در حسابداری مالیاتی: تجربیات موفق شرکت‌ها


۱. استفاده از فناوری‌های نوین در انجام عملیات حسابداری مالیاتی.
۲. ارتقاء مهارت‌های کارکنان در زمینه حسابداری مالیاتی از طریق دوره‌های آموزشی.
۳. ایجاد فرآیندهای ساده‌تر و موثرتر برای انجام امور مالیاتی در سازمان.

 

مشمولین پرداخت مالیات: چه کسانی باید به الزامات مالیاتی پایبند باشند؟


تمامی افراد زیر در ایران مشمول پرداخت مالیات هستند:

 • تمام افراد حقیقی یا حقوقی نسبت به اموال یا املاک خود در ایران مشمول مالیات هستند.
 • هر شخص حقیقی که مقیم ایران است نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران دارد.
 • هر ایرانی که در ایران درآمدی دارد ولی در خارج کشور است.
 • هر شخص حقوقی که درآمدهایی در ایران یا خارج دارد، باید مالیات آن را بپردازد.
 • هر شخص غیر ایرانی، چه حقوقی چه حقیقی، که در ایران درآمدی دارد و یا مایملکی به دیگران واگذار می کند.

در عین حال یک سری موسسات نیز شامل پرداخت های مالیاتی در ایران نمی شوند، مانند موسساتی که بودجه آن ها را دولت تامین می کند مثل شهرداری ها و حتی وازرت خانه ها.

 

آخرین تغییرات قوانین مالیاتی و تأثیرات آن بر شرکت‌ها و افراد:


تغییرات مستمر در قوانین مالیاتی می‌تواند تأثیرات قابل توجهی بر فعالیت‌های مالی شرکت‌ها و افراد داشته باشد. برای این‌که شرکت‌ها و افراد بتوانند با این تغییرات سریعا سازگاری یابند، آگاهی کافی از آخرین تغییرات و اثرات آن بر فعالیت‌های مالی خود ضروری است. برنامه‌ریزی دقیق و اجرای راهکارهای مؤثر می‌تواند به شرکت‌ها و افراد کمک کند تا از مشکلات احتمالی ناشی از تغییرات قوانین مالیاتی جلوگیری کنند و از فرصت‌های موجود بهره‌مند شوند.

راهکارهای جلوگیری از اشکالات شایع در حسابداری مالیاتی و راه‌های مقابله با آن‌ها:


شناسایی و رفع اشکالات شایع در حسابداری مالیاتی می‌تواند برای شرکت‌ها و افرادی که با این مسائل سر و کار دارند، امری حیاتی باشد. آموزش و آگاهی کافی از قوانین مالیاتی و نحوه اجرای صحیح آن‌ها می‌تواند به جلوگیری از اشتباهات شایع در حسابداری مالیاتی کمک کند. همچنین ایجاد فرآیندها و مکانیزم‌های کنترلی دقیق تر می‌تواند به شناسایی زودهنگام اشکالات مالیاتی و راه‌حل‌های مؤثر برای مقابله با آن‌ها کمک کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

با امتیاز دهی به ما در ارائه مقاله بهتر کمک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا