سامانه چکاوک چگونه کار می کند

سامانه چکاوک

سامانه چکاوک

یکی دیگر از سیستم های پیشرفته در نظام بانکی ایران و بانکداری الکترونیک ، سامانه چکاوک با سیستم انتقال تصویر چک است. سیستم این سامانه، جابجایی چک را به صورت فیزیکی کم کرده و بخشی از نظام جامه پرداخت شده است. بانک مرکزی با این کار تلاش کرده است تا مشکلات فیزیکی که در جابجایی چک به وجود می آید را کاهش دهد.

شرکت برنامه نویسان نو اندیش پاسارگاد، در راستای عملکرد نظام بانکداری کشور به اجرایی کردن سیستم هایی از جمله برنامه مدیریت صندوق قرض الحسنه و تعاونی اعتبار پرداخته و در این نوشتار درباره سامانه چکاوک اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

شما عزیزان می توانید برای درخواست دمو و گرفتن پاسخ سوالات خود در این زمینه با ما تماس بگیرید، تا مشاوران ما راهنمایی های لازم را در اختیارتان قرار دهند.

سامانه چکاوک کلیه وظایف اتاق کار را انجام داده و به جای انتقال فیزیکی چک، تصویر چک را بین بانکهای عامل انتقال می دهد و پس از بررسی از سوی بانک ها نتیجه را به بانک مبداء اعلام می کند. چکاوک شامل دو زیر سیستم کلی می باشد که یکی از این زیر سیستم ها امکان نظارت بانک مرکزی و کنترل نقدینگی بر روی گردش کاری چک های بین بانکی برای تمامی بانکهای عضو را میسر می سازد و زیر سیستم بعدی امکان انتقال تصویر چک به جای لاشه چک را فراهم آورده و همچنین می تواند نتیجه بررسی چک در بانک مقصد را به بانک مبداء منتقل نماید.

سامانه چکاوک

سامانه چکاوک

چگونگی کار کرد سیستم چکاوک


نحوه کارکرد سامانه چکاوک بسیار ساده است و تا حدودی مانند حالت کلاسیک است. در این سیستم شعبه بانک مورد نظر چک را می گیرد و بعد از اسکن آن را همراه با مجموعه ای از اطلاعات مهم درون سامانه قرار می دهد و. سپس با تایید شعبه، به بانک بدهکار ارسال می کند با حفظ مسائل مربوط به امنیت وب . بانک بدهکار بعد از بررسی حساب مشتری در صورت داشتن موجودی آن را پاس می کند در غیر این صورت اعلام عدم کفایت می کند. بانک بستانکار نیز براساس نتیجه اعلام شده توسط بانک بدهکار، وجه را به حساب مشتری واریز می کند.

مزیت سامانه چکاوک


  • با استفاده از سامانه چکاوک، پرداخت و رسیدگی به امور چک ها در دورترین مکان های کشور با سرعت بالا صورت خواهد گرفت.
  • به کمک این سامانه، بررسی پرداخت ها می تواند در طی ۲۴ ساعت انجام می شود. در صورتی که در گذشته ممکن بود چند روز طول بکشد.
  • سامانه چکاوک با دیگر سامانه های معرفی شده توسط بانک مرکزی مانند ساتنا و پایا نیز هماهنگی دارد. این انسجام موجب می شود، پرداخت ها به آسانی و به سرعت انجام شود و در عین حال نیز بتوان کل سیستم را کنترل کرده و بر آن نظارت داشت. چکاوک می تواند یک قدم ما را به بانکداری الکترونیک نزدیک کند.

مشکلاتی که سامانه چکاوک حل کرد


جلوگیری از رخ دادن خطرات احتمالی و پرداخت هزینه

همانطور که می دانید در گذشته و حتی همین روزها، جابجایی فیزیکی چک ها خطرات بسیار بالا و گاهی هزینه بر است؛ سامانه چکاوک این مشکل را کاهش خواهد داد.

کاهش زمان پردازش دستی و خطاهای انسانی

از دیگر مشکلاتی که سامانه چکاوک به رفع آن می پردازد، می توان به کاهش زمان پردازش دستی و خطاهای انسانی پرداخت. این سامانه اجازه می دهد بانک مرکزی به تسویه بانکی آن ها و انتقال آن ها نیز نظارت داشته باشد.

رفع مشکلات احتمالی در مورد مشخصات فیزیکی و محتوای چک

سامانه چکاوک همچنین یه رفع مشکلات احتمالی می پردازد که در مورد مشخصات فیزیکی و محتوای چک ممکن است رخ دهد. این مورد گاهی مورد توجه قرار نمی گیرد.
بدین ترتیب از آنجا که مشتریان به دلیل استاندارد نبودن چک های کاغذی اعتماد کمتری به آن ها داشته اند، چکاوک توانسته است استانداردسازی کافی را انجام دهد که این موضوع حتی موجب پرداخت امنتر نیز خواهد شد.

با سامانه چکاوک، لاشه چک در سیستم گردش نخواهد کرد و در واقع بعد از اسکن با وارد کردن اطلاعات آن، در سیستم چکاوک بانک بستانکار بایگانی می شود.

ما شما را به مطالعه مقاله بهترین نرم افزار حسابداری دعوت میکنیم

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

دیدگاه ها بسته شده است