فراگیر شدن گوشی‌های هوشمند در سال‌های اخیر، با رواج فناوری‌های گوناگونی همراه بوده است که یکی از این فناوری‌ها QR Code است. تکنولوژی QR Code امروزه به قدری فراگیر شده است که بخش عمده کاربران گوشی‌های هوشمند، حداقل یکبار از QR Code استفاده کرده‌اند یا نمونه‌هایی از آن را دیده‌اند. کیو آر کد، یک مربع سیاه و سفید است که از چندین نقطه تشکیل می‌شود. این کد به کمک اسکنر QR Code یا حتی اپلیکیشن دوربین گوشی‌های هوشمند، خوانده و اطلاعات موجود در آن رمزگشایی می‌شوند. کیو آر کد، کاربردهای فراوانی دارد که ثبت و ذخیره‌سازی اسناد، رمزگذاری، خرید و فروش، ارائه خدمات و … را شامل می‌شوند. یکی از مهم‌ترین کاربردهای کیو آر کد، استفاده از آن در بایگانی دیجیتال و اسکن اسناد است. در ادامه به بررسی QR Code، کاربردهای آن و نقش آن در ذخیره‌سازی اسناد می‌پردازیم.

کیو آر کد چیست؟


عبارت QR Code، مخفف اصطلاح Quick Response Code است. این عبارت در زبان فارسی، به صورت «کد پاسخ سریع» ترجمه می‌شود؛ زیرا این کد به سرعت اسکن و خوانده می‌شود. کیو آر کد، ساختاری ماتریسی دارد و می‌تواند اطلاعات مختلفی را در فضای کوچکی ذخیره و منتقل کند.

کیو آر کد،‌ به شکل مربع‌های کوچکی ایجاد می‌شود. این مربع‌ها، خود از نقاط سیاه و سفید کوچک‌تری تشکیل می‌شوند. این الگوها به صورت بیتی اطلاعات را نمایش می‌دهند. هر خانه سیاه یا سفید در کیو آر کد یک بیت اطلاعات را نمایش می‌دهد. کیو آر کد می‌تواند انواع مختلفی از اطلاعات مانند متن، لینک صفحات وب، شماره تلفن، ایمیل، کارت ویزیت و … را ذخیره و منتقل کند. برتری مهم QR Code این است که برای اسکن اطلاعات آن، نیازی به تجهیزات خاصی ندارید و می‌توانید با گوشی هوشمند خود نیز اطلاعات آن را استخراج کنید.

QR Code چیست؟
QR Code چیست؟

کیو آر کد چه کاربردی دارد؟


آسان بودن ساخت و خواندن کیو آر کد، سبب شده است تا کاربردهای گوناگونی از آن شکل بگیرد. امروزه از QR Code در ذخیره سازی و انتقال انواع مختلفی از اطلاعات استفاده می‌شود. در ادامه مهم ترین کاربردهای QR Code را بررسی می‌کنیم.

۱٫ اطلاعات تماس، کارت ویزیت و اطلاعات کسب و کار

بسیاری از افراد از QR Code برای ذخیره و انتقال سریع شماره تلفن، ایمیل یا آدرس وبسایت خود استفاده می‌کنند تا دیگران بتوانند به راحتی این اطلاعات را اسکن و با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. کاربردهای کد QR برای زمینه‌های تجاری نیز فراوان است. می‌توان از کیو آر کدها برای ارائه اطلاعات تماس، لینک وبسایت و لینک صفحات شبکه‌های اجتماعی در کارت ویزیت استفاده کرد.

۲٫ پرداخت و تبلیغات

از کیو آر کد عنوان یک کد پرداخت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. صاحبان مشاغل و فروشندگان می‌توانند QR Code حاوی اطلاعات حساب بانکی یا کیف پول دیجیتال خود را به مشتریان ارائه دهند تا آن‌ها بتوانند با اسکن کد، مبلغ مورد نظر را پرداخت کنند. همچنین می‌توان از کیو آر کد برای ارائه کد تخفیف و تبلیغ محصولات استفاده کرد.

۳٫ صدور و ارائه بلیط

امروزه از QR Code برای صدور بلیط هواپیما و قطار، بلیط‌ رویدادها، کنسرت‌ها و نمایشگاه‌ها استفاده می‌شود. با اسکن کیو آر کد، بلیط‌ها به طور الکترونیکی اسکن می‌شوند و نیازی به چاپ آن‌ها نیست. این امر سبب افزایش سرعت صدور و صحت‌سنجی بلیط‌ها و همچنین حذف بلیط‌های کاغذی می‌شود.

۴٫ کدهای دیجیتال

کیو آر کد در ذخیره کدهای دیجیتال (مانند کدهای احراز هویت) نیز استفاده می‌شود. مثلا می‌توان احراز هویت کاربران برای اتصال به شبکه وایفای (Wifi) را از طریق QR Code انجام داد؛ در این حالت، کاربران به سادگی و بدون نیاز به وارد کردن رمز می‌توانند به شبکه وصل شوند. همچنین برخی از شبکه‌های اجتماعی (مانند Discord و WhatsApp) از کیو آر کد برای احراز هویت کاربران در ورود به اپلیکیشن استفاده می‌کنند.

۵٫ سایر کاربردها

کاربردهای کیو آر کد بسیار متنوع است و هر روز زمینه‌های جدیدی از کاربرد آن رونمایی می‌شود. برای مثال در زمینه سلامت، برخی از پزشکان از این کدها برای ذخیره‌سازی اطلاعات پزشکی کاربران استفاده می‌کنند. کاربردهای دیگر کیو آر کد در موزه‌ها، کارت‌‌های خاص، ارائه اطلاعات دیجیتال، ثبت و اشتراک‌گذاری اطلاعات محصولات، کد رزرو رستوران و هتل و … است.

کاربرد QR Code در بایگانی دیجیتال


یکی از مهم ترین کاربردهای کیو آر کد، استفاده از آن در بایگانی دیجیتال است و به عنوان یک ابزار مفید برای اسکن و نگهداری اسناد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توان اسناد مختلف را به صورت دیجیتال ذخیره کرد و برای دسترسی به آن‌ها، از کیو آر کد به عنوان لینک استفاده کرد. با ذخیره اسناد به صورت دیجیتال و استفاده از QR Code برای دسترسی به آن‌ها، افراد می‌توانند با استفاده از اسکنر کیو آر کد و حتی گوشی هوشمند خود، به این اسناد دسترسی پیدا کنند.

مزیت QR Code کیو آر کد
مزیت QR Code کیو آر کد

مزایای استفاده از QR Code برای اسکن اسناد


پس از ثبت اسناد به صورت دیجیتال و استفاده از کدQR  برای دسترسی به آن‌ها، می‌توان اطلاعات سند و همچنین اسناد مرتبط را به صورت کیو آر کد در کنار اسناد ذخیره کرد. در این حالت، کیو آر کد می‌تواند یک لینک دسترسی برای اسناد ضمیمه و جزئیات دیگر در اختیار کاربران قرار دهد. این جزئیات می‌توانند شامل توضیحات تکمیلی، تاریخچه یا منابع مرتبط با آن اسناد باشد.

با استفاده از کیو آر کدهای ثبت شده بر روی اسناد، امکان مدیریت و پیگیری آسان‌تر آن‌ها وجود دارد. اسناد اسکن شده با QR Code را می‌‎توان در کمترین زمان طبقه‌بندی کرد. کیو آر کد امکان رمزگذاری اطلاعات مهم (Data Encryptio)، مانند شماره‌های بانکی، رمز عبور، یا داده‌های حساس دیگر استفاده شود. با استفاده از رمزگذاری، اطلاعات با سطح امنیتی بالایی قفل می‌شوند و تنها با QR Code توسط دستگاه‌های مختص رمزگشایی قابل دسترسی خواهند بود.

در زمینه اسناد و بایگانی دیجیتال، کیو آر کد می‌تواند به عنوان یک ابزار ساده برای اشتراک‌گذاری اسناد با دیگران استفاده شود. با قرار دادن QR Code بر روی اسناد، افراد می‌توانند به راحتی این اسناد را با دیگران به اشتراک بگذارند. امروزه QR Code به عنوان یک ابزار ساده و کارآمد برای مدیریت و اسکن اسناد دیجیتال استفاده می‌شود و مزایایی مانند سرعت بالا، ذخیره‌سازی داده‌های مختلف، قابلیت ایجاد و استفاده سریع، بر محبوبیت آن افزوده است. با توجه به رشد روزافزون بایگانی دیجیتال، کاربردهای کیو آر کد در این زمینه در حال افزایش است.

کاربردهای کیو آر کد
کاربردهای کیو آر کد

یکی از کاربردهای عملی و واقعی QR Code در بایگانی دیجیتال، استفاده از آن در نرم افزار قرض الحسنه است. در این نرم افزار، قراردادها، تقاضاها، مدارک هویتی و دیگر اسناد مربوط به صندوق قرض الحسنه به صورت دیجیتالی، طبقه‌بندی، نام‌گذاری و ذخیره می‌شوند. در این نرم افزار اسناد به طور کاملا مدیریت شده، بر اساس پارامتر‌های مختلف مانند زمان، نوع، مشتریان و … طبقه بندی می‌شوند و به این ترتیب،‌ دسترسی به آن‌ها بسیار آسان خواهد بود. این آرشیو دیجیتال با کمک QR Code، از قابلیت‌های امنیتی مانند رمزنگاری و همچنین سطح دسترسی برخوردار است که امنیت اطلاعات شما را تضمین خواهد کرد.

شرکت دانش بنیان برنامه نویسان نواندیش پاسارگاد، یکی از شرکت‌های معتبر در زمینه خدمات نرم افزاری است که محصولات نرم افزاری متنوعی را ارائه می‌دهد. این شرکت از قابلیت‌های QR Code در بایگانی دیجیتال، ذخیره و انتقال اسناد به خوبی استفاده می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد تا اطلاعات و اسناد خود را با استفاده از فناوری‌های نوین مانند کیو آر کد به سادگی ذخیره، مدیریت و منتقل کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

با امتیاز دهی به ما در ارائه مقاله بهتر کمک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا