انواع نرم افزارهای خرده فروشی و فواید آن ها

 

در عصر دیجیتال، فروشگاه های خرده فروشی مجبورند به مشتری تجربه ای استثنایی را ارائه دهند تا بتوانند در رقابت باقی بمانند. مدیریت کلیه فرآیندهای فروشگاه و اتوماتیک کردن کارهای متعددی که به صورت دستی انجام می شوند، برای این فروشگاه ها ضروری است. آنچه که فروشگاه های خرده فروشی نیاز دارند، نرم افزاری است که بتواند به کارکنان فروشگاه کمک کرده تا عملیات را به صورت یکپارچه انجام داده و کارها را به موقع تحویل دهد. نرم افزارهای خرده فروشی می توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

از آنجا که شرکت برنامه نویسان نو اندیش پاسارگاد نرم افزارهای کاملاً سفارشی مانند نرم افزار قرض الحسنه ، نرم افزارهای تعاونی اعتبار و… را در همه بخش های صنعتی و اقتصادی توسعه و ارائه می دهد، ما می توانیم به شما در جهت نوشتن یک برنامه برای فروشگاه خرده فروشی نیز کمک کرده و در این زمینه به شما مشاوره رایگان دهیم.

فواید نرم افزارهای خرده فروشی چیست؟


صنعت خرده فروشی تحت تاثیر تغییر رفتار مصرف کننده، تغییرات قابل توجهی را تجربه می کند. در حقیقت، مردم به طور فزاینده ای در عجله هستند و صبر کمتری دارند.

 • اگر محصولی که می خواهند و کسی برای کمک در دسترس نباشد، ۸۷% خریداران از فروشگاه شما خارج می شوند.
 • ۳۰ درصد مشتریان برای تعیین موجودی کالایی که می خواهند خرید کنند، بیش از دو دقیقه منتظر نمی مانند.
 • ۷۸ درصد خریداران بعد از سه بار تحویل ناقص و دیر، دیگر از خرده فروش خرید نمی کنند.

از این رو، فروشگاه ها باید یک تغییر تکنولوژیکی داشته باشند تا با رقبا هم قدم باشند و مشتریان وفادار را جذب کنند.

نرم افزارهای خرده فروشی
نرم افزارهای خرده فروشی

نرم افزارهای خرده فروشی انتخاب درستی برای شرکت ها با اندازه های مختلف هستند. چنین نرم افزارهایی می توانند با هر تجارت خرده فروشی ادغام شوند. همچنین می توانند در یک فروشگاه تک یا در فروشگاه هایی با تعداد زیادی شعبه با صدها نقطه فروش POS استفاده شوند.

مزایای نرم افزارهای خرده فروشی

 • اتوماسیون: می توانید کارهای فروشگاه مانند حسابرسی موجودی کالا، مقررات قیمت گذاری، صورت‌حساب ها، گزارش، سوابق حقوق و دستمزدها، پردازش بازده فروشگاه و غیره را خودکار کنید.
 • قابلیت مشاهده همزمان: سیستم به شما این امکان را می دهد که انبارها و طبقه ها را در حالت آنلاین کنترل کنید و به سرعت تشخیص دهید که برخی از کالاها موجود نیستند، در صورت خراب بودن چیزی هشدار می دهد و به شما کمک می کند تا قبل از خرابی آن را تعمیر کنید.
 • بهبود خدمات مشتری: کارکنان می توانند زمان بیشتری را صرف تعامل با مشتری کنند، در حالی که با سیستم کارها را به صورت خودکار انجام می دهد.

نرم افزارهای خرده فروشی می توانند بر پایه فضای ابری یا برپایه کامپیوتر و سیستم اطلاعاتی شرکت و فضای کاری باشد.

نرم افزارهای خرده فروشی که روی رایانه ها یا سرورهای محل خرده فروشان نصب می شوند، برای نگهداری سیستم و به روزرسانی و برطرف کردن مشکلات نیاز به یک متخصص IT در محل دارند.

وقتی نرم افزارهای خرده فروشی مبتنی بر فضای ابری باشند، نیازی نیست که آن را روی سخت افزار خود نصب کنید. تمام آنچه شما نیاز دارید اتصال به اینترنت است. مدیریت این نرم افزارها برعهده تولید کنندگان آن‌هاست. ویژگی ها و قابلیت های کلی نرم افزارهای خرده فروشی شامل مدیریت محصولات، سفارشات، موجودی کالا، تولید کنندگان، معاملات مالی، فعالیت های بازاریابی، منابع انسانی و ارتباطات با مشتری است.

اجرای نرم افزار برای فروشگاه‌های خرده فروشی منجر به بهبود کارایی عملیات و کیفیت خدمات می شود. این باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شده، نرخ تبدیل کاربر به مشتری را افزایش داده و منجر به افزایش رضایت مشتری می شود.

اجرای نرم افزار برای فروشگاه‌ها
اجرای نرم افزار برای فروشگاه‌ها

انواع نرم افزارهای خرده فروشی


نرم افزارهای خرده فروشی شامل انواع مختلفی هستند که می توانند به خرده فروشان کمک کرده تا فرآیندهای داخل و خارج از فروشگاه را مدیریت یا به صورت اتوماتیک انجام دهند. چنین نرم افزارهایی می توانند عملکرد کلی برای بخش خرده فروشی یا ویژگی های خاص مانند نرم افزار برای سوپرمارکت ها، فروشگاه های پوشاک و غیره ارائه دهند.

۱- نرم افزار پردازش پرداخت

این نوع نرم افزار خرده فروشی، فروشگاه ها را به بانک ها و سیستم های پرداختی متصل کرده و عملکردهای زیر را ارائه می دهند:

 • پرداخت های آنلاین همراه با کارت های اعتباری
 • ذخیره سوابق پرداختی مشتری به صورت امن
 • ایجاد فاکتورهای قابل تنظیم و تغییر
 • ایجاد گزارش در مورد کلیه معاملات و وضعیت آن‌ها
 • ارتباط با بانک

۲- نرم افزا مدیریت موجودی

سیستم های نرم افزار مدیریت موجودی از بین نرم افزارهای خرده فروشی، ذخایر انبار را کنترل کرده و برخی فرآیندها را در این زمینه خودکار می کنند. در اینجا به چند نمونه از آنها اشاره کرده ایم:

 • همگام سازی خودکار انبار با سفارشات امکان بروزرسانی فوری موجودی کالا را فراهم کرده و تصمیم گیری آگاهانه در جهت تأمین کالا را امکان پذیر می کند.
 • صورتحساب خودکار باعث صرفه جویی در وقت و شفاف سازی قیمت و درآمد می شود.
 • تولید گزارش خودکار، دید کلی و همزمان را برای برنامه ریزی خرید، بهینه سازی انبار و پیش بینی فروش فراهم می کند.
 • ردیابی تاریخ انقضا به صورت اتوماتیک باعث کاهش مواردی که کالای بی کیفیت به دست مشتری می رسد، خواهد شد و رضایت مشتری را بالا می برد.

نرم افزارهای مدیریت موجودی خرده فروش ها می توانند با فناوری اسکن بارکد و RFID و ردیابی ها ادغام شوند.

۳- نرم افزار پایانه فروش POS

سیستم های پایانه فروش خرده فروشی شامل سخت افزارها مانند تبلت، رایانه، صندوق های پول و اسکنرهای بارکد و نرم افزارها و نصب آن‌ها در فروشگاه های محل فروش محصول یا خدمات می شود.

نرم افزار پایانه فروش عملکردهایی مانند پردازش های مالی، کنترل موجودی، مدیریت تخفیف ها، بازپرداخت ها و پس دادن ها را با یکدیگر در یک مکان جمع می کند.

دسته بندی نرم افزارهای پایانه فروش به سخت افزاری که استفاده می شود بستگی دارد:

 • موبایل POS ها امکان جابجایی و انجام معاملات در حال حرکت را فراهم می کنند. آن‌ها معمولاً با تلفن های هوشمند و تبلت ها کار می کنند و پیک ها می توانند از آن‌ها استفاده کنند.
 • سیستم های POS روی دسکتاپ و روی کامپیوترهای فروشگاه ها نصب می شوند. به طور معمول، آن‌ها قدرتمندتر و جامع‌تر هستند.
 • دستگاه های سلف سرویس، نوعی از POS ها هستند که به خصوص در رستوران های فست فود بسیار معمول هستند. آنها مشتریان را قادر می سازند که بدون کمک صندوقدار سفارش داده و هزینه آنها را پرداخت کنند. چنین راه حل هایی زمان انتظار را کاهش داده، صف ها را کوتاه‌تر کرده و می توانند میزان درآمد را نیز بالاتر ببرند.

۴- نرم افزار مدیریت خرده فروشی

این دسته از نرم افزارهای خرده فروشی جز پلتفرم های دیجیتالی جامع هستند که مجموعه ای از ابزارها را برای مدیریت فعالیت های تجاری ادغام می کنند.

یک سیستم مدیریت خرده فروشی می تواند چندین خدمات را همزمان انجام دهد، از جمله:

 • مدیریت موجودی کالا
 • صورتحساب و پرداخت ها
 • مدیریت ارتباط با مشتری
 • مدیریت تبلیغات
 • تاییدیه انبار
 • آنالیز دیتا و تولید گزارش

با اجرای نرم افزار مدیریت فروشگاه خرده فروشی، صاحبان مشاغل فرآیندهای متعددی را به صورت اتوماتیک انجام داده و منبع واحدی را ایجاد کرده که اطلاعات مرتبط با امور مالی، محصولات و مشتریان را ارائه می دهد.

۵- نرم افزارهای برنامه ریزی منابع انسانی ERP خرده فروشی

نرم افزار ERP در صنایع مختلفی از جمله خرده فروشی استفاده می شوند. چنین سیستم هایی ماژول هایی دارند که برای کنترل تمام مراحل کسب و کار ادغام می شوند.

 • ماژول مدیریت فروش برای بهبود کمپین های بازاریابی و برنامه ریزی استراتژی های فروش، داده های مشتری (جنس، سن، مکان، سابقه جستجو و غیره) را جمع آوری می کند.
 • ماژول مدیریت کارمندان منابع انسانی را کنترل کرده و ارتباطات داخلی را سازمان می دهد.
 • ماژول مدیریت منابع مالی با جریان پول و معاملات تجاری سروکار دارد.
 • ماژول تولید از تعادلات بین سفارشات و انبارها پشتیبانی می کند.
 • ماژول مدیریت محصول، محصولات را با معیارهای مختلف طبقه بندی کرده و چرخه عمر آن‌ها، از جمله تاریخ انقضا را کنترل می کند.

به طور معمول، ERP قابل تنظیم هستند، بنابراین خرده فروشان می توانند آنها را با سیستم های شخص ثالث ادغام کرده یا بسته به نیاز آن‌ها ماژول های خاصی را توسعه دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

با امتیاز دهی به ما در ارائه مقاله بهتر کمک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا