راهنمای کاملی به حسابداری تجاری

اگر یک کسب و کار کوچک را اداره می کنید، به احتمال زیاد کسب و کار خود را برای حل یک مشکل یا ارائه یک محصول خلاقانه ایجاد کرده اید -نه برای اینکه در حسابداری حرفه ای هستید- مگر اینکه شرکت شما کلا درباره حسابداری باشد.

چه عاشق اعداد و ارقام باشید و چه در دسته افراد خلاقی هستید که زیاد به ریاضیات علاقه ندارند، به عنوان کارآفرین نمی توانید سلامت مالی کسب و کار خود را نادیده بگیرید. یادگیری در مورد اصول حسابداری کسب و کار برای شما ارزشمند است و می تواند شما را از هزینه کردن زمان، پول و مشکلات قانونی زیادی حفظ کند.

حسابداری تجاری چیست؟


حسابداری تجاری فرآیند ثبت، تجزیه و تحلیل و تفسیر سیستماتیک اطلاعات مالی کسب و کار شماست. صاحبان مشاغل از حسابداری تجاری برای پیگیری اطلاعات مالی خود، انجام تعهدادت قانونی و اتخاذ تصمیمات تجاری قوی تر استفاده می کنند.

مبانی حسابداری تجاری


صرف نظر از اینکه چه کسی حسابداری تجاری کسب و کار شما را مدیریت می کند، عاقلانه است که اصول آن را درک کنید. اگر بتوانید با این اسنادی که در زیر به آنها می پردازیم، آشنا شوید و آنها را آماده کنید، عملکرد و سلامت مالی کسب و کار خود را درک خواهید کرد و در نتیجه کنترل بیشتری بر تصمیمات مالی و شرکت خود خواهید داشت.

حتی اگر با یک آژانس مشاوره حرفه ای کار می کنید، یک حسابدار رسمی استخدام کرده یا حتی از نرم افزار حسابداری بهره می‌برید، بهتر است به مدارک و محاسباتی که در اینجا آمده است، تسلط داشته باشید. آنها معیارهای ارزشمندی از عملکرد کسب و کار شما ارائه می دهند.

۱- صورت درآمد

صورت درآمد در حسابداری تجاری سودآوری شرکت شما را نشان می دهد و به شما می گوید که کسب و کار شما چقدر درآمد کسب کرده و چقدر از دست داده است.

صورت درآمد
صورت در آمد

۲- ترازنامه

ترازنامه در واقع تصویری از وضعیت مالی کسب و کار شما در یک مقطع زمانی خاص را نشان می دهد. ترازنامه همچنین سود انباشته کسب و کار شما را در بر دارد. سود انباشته مقدار سودی است که مجدداً در کسب و کار خود سرمایه گذاری کرده اید (به جای این که بین سهامداران توزیع شود).

ترازنامه
ترازنامه

۳- صورتحساب سود و زیان

صورت حساب سود و زیان تصویری از درآمد و هزینه های کسب و کار شما را در یک دوره زمانی معین (به عنوان مثال سه ماهه، ماهانه یا سالانه) ارائه می دهد. این محاسبه همچنین در محاسبات مالیاتی شما منعکس خواهد شد.

صورتحساب سود و زیان
صورتحساب سود و زیان

۴- صورت جریان نقدی

صورت جریان نقدی در حسابداری تجاری فعالیت های عملیاتی، تامین مالی و سرمایه گذاری کسب و کار شما را تجزیه و تحلیل می کند تا نشان دهد چگونه و کجا پول دریافت کرده و کجا آن را هزینه می کنید.

صورت جریان نقدی
صورت جریان نقدی

۵- صورت مغایرت بانکی

صورت مغایرت بانکی مخارج نقدی شما را با صورت های کلی بانکی شما مقایسه کرده و به حفظ سوابق تجاری شما کمک می کند (این فرآیند تطبیق موجودی حساب کتاب شما با موجودی نقدی بانکی شماست).

حسابداری تجاری
صورت مغایرت بانکی

یکی از فواید استفاده از نرم افزار حسابداری، بهره گیری از آن در شرکت های تجاری و بازرگانی است، شرکت برنامه نویسان نو اندیش پاسارگاد به شما کمک کرده تا با این نرم افزار، کار حسابداری تجاری را برای شرکت و کارمندان خود راحت‌تر کنید. در صورت داشتن هر گونه سوال با ما تماس بگیرید.

شرایط اولیه حسابداری تجاری


این ۱۵ مورد می تواند به شما کمک کرده تا حسابداری تجاری را بیشتر درک کنید. در حالی که برخی از این موارد ممکن است در حال حاضر در مورد کسب و کار شما صدق نکند، اما در مورد آینده و گسترش شرایط تجاری برای شما کارساز خواهند بود.

۱- دبیت ها و اعتبارات

آن را با کارت های دبیت و اعتباری خود اشتباه نگیرید، دبیت ها و اعتبارات از موارد اساسی در حسابداری تجاری هستند که باید بدانید.

دبیت ها رکورد تمام پول هایی است که انتظار می رود به یک حساب وارد شود و اعتبار ثبت تمام پول هایی است که انتظار می رود از یک حساب خارج شود. اساساً دبیت ها و اعتبارات ردیابی می کنند که پول کسب و کار شما از کجا آمده و به کجا می رود.

۲- حساب های دریافتی و حساب های پرداختی

حساب های دریافتی پول هایی هستند که مردم برای کالاها و خدمات شما بدهکار هستند. این پول ها به عنوان دارایی در ترازنامه شما محسوب می شوند. حساب های پرداختی پولی است که شما به دیگران بدهکار هستید و در ترازنامه شما به عنوان بدهی در نظر گرفته می شود.

۳- اقلام تعهدی

اقلام تعهدی در حسابداری تجاری اعتبارات و دبیت هایی هستند که ثبت کرده اید اما هنوز انجام نشده اند. اینها می توانند فروش هایی باشند که انجام داده اید اما هنوز مبلغی را دریافت نکرده اید یا هزینه هایی که انجام داده اما هنوز برای آنها پرداختی صورت نگرفته است.

۴- دارایی ها

دارایی ها همه چیزهایی هستند که شرکت شما در اختیار دارد، چه ملموس باشند چه نامشهود. دارایی های شما می تواند شامل پول نقد، ابزار، دارایی، حق چاپ، حق ثبت اختراع و نام برند باشد.

۵- مخارج اولیه و نرخ های سوخت سرمایه

نرخ های سوخت سرمایه شما سرعت خرج کردن پول را در کسب و کار نشان می دهد. این نرخ یک جز مهم در هنگام محاسبه و مدیریت جریان نقدی شماست.

برای محاسبه نرخ سوخت سرمایه خود به یک دوره زمانی فصلی یا سالانه نیاز دارید. مبلغ نقدی موجود خود را در پایان دوره از وجه نقد موجود در ابتدا کم کنید، سپس آن عدد را بر تعداد ماه های دوره خود تقسیم کنید.

۶- سرمایه

سرمایه به پولی اطلاق می شود که باید برای رشد کسب و کار خود سرمایه گذاری یا خرج کنید. معمولاً به عنوان سرمایه در گردش نامیده می شود. سرمایه به وجوهی اطلاق می شود که می توان به آنها دسترسی داشت (به عنوان مثال پول نقد در بانک) و شامل دارایی ها و بدهی ها نمی شود.

حسابداری تجاری
حسابداری تجاری

۷- بهای تمام شده کالای فروخته شده

هزینه کالای فروخته شده، هزینه فروش، هزینه تولید محصول یا ارائه خدمات شماست. این هزینه اولین هزینه‌ای است که در صورت سود و زیان خود مشاهده می کنید و در محاسبه حاشیه ناخالص کسب و کارتان جزء مهمی است. کاهش هزینه کالای فروخته شده می تواند به شما کمک کرده بدون افزایش فروش، سود خود را افزایش دهید.

۸- استهلاک

استهلاک به کاهش ارزش دارایی های شما در طول زمان اشاره دارد. برای اهداف مالیاتی مهم است، زیرا دارایی های بزرگتری که بر توانایی کسب و کار شما برای کسب درآمد تاثیر می گذارند، می توانند براساس استهلاک آنها حذف شوند.

۹- حقوق صاحبان سهام

حقوق صاحبان سهام به مقدار پول سرمایه گذاری شده در یک تجارت توسط صاحبان آن اشاره دارد. همچنین به عنوان صاحب سهام شناخته می شود و می تواند شامل چیزهایی با ارزش غیرپولی مانند زمان، انرژی و سایر منابع باشد.

حقوق  صاحبان سهام همچنین می تواند به عنوان تفاوت بین دارایی های کسب و کار و بدهی ها تعریف شود.

۱۰- مخارج

هزینه ها شامل خریدهایی است که انجام می دهید یا پولی را که در تلاش برای درآمدزایی خرج می کنید. مخارج به عنوان هزینه انجام تجارت نیز معرفی می شود.

۴ نوع اصلی از مخارج و هزینه ها در حسابداری تجاری وجود دارد، اگر چه برخی از هزینه ها در بیشتر از یک دسته قرار می گیرند.

  • هزینه های ثابت: که مخراج ثابتی مانند اجاره یا حقوق هستند. این هزینه ها معمولاً تحت تأثیر فروش شرکت یا روند بازار نیستند.
  • هزینه های متغیر: با عملکرد و تولید شرکت، مانند آب و برق و مواد خام در نوسان است.
  • هزینه های تعهدی: هزینه های تکی هستند که ثبت یا گزارش شده اما هنوز پرداخت نشده اند.
  • هزینه های عملیاتی شرکت: برای تجارت و ایجاد درآمد ضروری هستند مانند اجاره، آب و برق، حقوق و دستمزد و خدمات آب و برق.

۱۱- سال مالی

سال مالی در حسابداری تجاری زمانی است که شرکت برای حسابداری از آن استفاده می کند. تاریخ شروع و پایان سال مالی شما توسط شرکت شما تعیین می شود. برخی از آن ها با سال تقویمی مطابقت دارد، در حالی که برخی براساس زمانی که حسابداران راحت‌تر می توانند صورت های مالی را تهیه کنند، انتخاب می شوند.

۱۲- بدهی ها

بدهی ها همه چیزهایی هستند که شرکت شما در بلند مدت یا کوتاه مدت بدهکار است. بدهی های شما می تواند شامل موجودی کارت اعتباری، حقوق و دستمزد، مالیات یا وام باشد.

۱۳- سود

در مورد حسابداری تجاری سود یا خط پایین تفاوت بین درآمد؛ هزینه کالاهای فروخته شده و هزینه شما چه عملیاتی و چه استهلاکی باشد، شما یا کسب و کارتان بر سود خالص خود مشمول مالیات می شوید، بنابراین مهم است که به طور فعال برای بدهی مالیاتی‌تان برنامه ریزی کنید. این کار با داشتن سود خالص بالاتر، کنار گذاشتن مقداری از درآمدتان در یک حساب پس انداز جداگانه یا پرداخت مالیات های تخمینی در هر سه ماه انجام می شود.

۱۴- درآمد

درآمد شما کل مقدار پولی است که در ازای کالاها یا خدمات خود قبل از برداشتن هرگونه هزینه جمع آوری می کنید.

۱۵- حاشیه ناخالص

حاشیه ناخالص شما یا درآمد ناخالص کل فروش، منهای هزینه کالاهای فروخته شده است؛ این عدد نشان دهنده پایداری کسب و کار شما در حسابداری تجاری است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

با امتیاز دهی به ما در ارائه مقاله بهتر کمک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا