هوش مصنوعی می‌تواند با شناسایی و جلوگیری از فعالیت‌های متقلبانه، نقش مهمی در جلوگیری از کلاهبرداری داشته باشد. متوسط نرخ جهانی زیان ناشی از تقلب در دو دهه گذشته ۶٫۰۵ درصد از تولید ناخالص دنیا را نشان می‌دهد. علاوه بر این شرکت‌ها گزارش داده‌اند که حملات سایبری موجب خسارت مالی ۳ تا ۱۰ درصدی درآمد آن‌ها شده است. پیش‌بینی می‌شود که ضرر‌های حاصل از تقلبات مالی بین سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۷ از ۳۴۳ میلیارد دلار فراتر رود که به کمک تشخیص تقلبات مالی با هوش مصنوعی این مشکل حل خواهد شد.

چگونه از تقلبات مالی جلوگیری کنیم؟


با توجه به آمار بالای کلاهبرداری ایجاد یک سیستم مدیریت و تشخیص تقلبات مالی برای هر سازمانی یک ابزار حیاتی است. سیستم مدیریت تقلبات مالی عبارت است از شناسایی، پیشگیری و پاسخگویی به فعالیت‌های متقلبانه در یک سازمان است. تشخیص تقلبات مالی با هوش مصنوعی یکی از راه‌های جلوگیری از کلاهبرداری است. هوش مصنوعی نقش مهمی در مدیریت کلاهبرداری دارد. حتی از تحول دیجیتالی صندوق های قرض الحسنه با هوش مصنوعی نیز نمی‌توان گذشت. فناوری‌های هوش مصنوعی می‌تواند داده‌های زیادی را تجزیه و تحلیل کنند و الگو‌ها و ناهنجاری‌هایی را که ممکن است نشان‌دهنده فعالیت‌های متقلبانه و کلاهبرداری باشند، شناسایی کند.

سیستم‌های مدیریت کلاهبرداری مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند انواع مختلفی از کلاهبرداری‌ها مانند کلاهبرداری در پرداخت، سرقت هویت یا حملات فیشینگ را شناسایی و از آن جلوگیری کنند. این سیستم‌ها همچنین با یادگیری الگو‌های کلاهبرداری جدید خود را ارتقا می‌دهند.

علاوه بر تشخیص تقلبات مالی این سیستم‌ها همچنین می‌توانند با سایر سیستم‌های امنیتی مانند تأیید هویت و احراز هویت بیومتریک ادغام شوند و رویکرد جامع‌تری برای پیشگیری از تقلب ارائه دهند. یکی از کار‌هایی که می‌توانید از برای جلوگیری از اشتباهات و تقلبات مالی انجام دهید این است که از نرم افزار صندوق قرض الحسنه استفاده کنید. این نرم‌افزار از امنیت بالایی برخوردار است و با آن می‌توانید مسائل مالی خود را با خیال راحت مدیریت کنید.

تشخیص تقلب های مالی با هوش مصنوعی
تشخیص تقلب های مالی با هوش مصنوعی

تشخیص تقلبات مالی با هوش مصنوعی چگونه صورت می گیرد؟


تشخیص تقلبات مالی با هوش مصنوعی فرآیند تقریباً پیچیده‌ای دارد. الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای تشخیص الگو‌های مبتنی بر حجم زیادی از داده‌ها طراحی شده‌اند که می‌توانند برای شناسایی فعالیت‌های متقلبانه استفاده شوند. هوش مصنوعی به فناوری‌هایی اطلاق می‌شود که می‌توانند وظایفی را انجام دهند که به هوش انسانی مانند تجزیه و تحلیل داده‌ها یا درک و پاسخ به زبان انسان نیاز دارند.

هوش مصنوعی از الگوریتم‌هایی برای تجزیه و تحلیل مقادیر زیادی از داده‌ها استفاده می‌کند تا سیستم‌ها را قادر به یادگیری مستقل کند. هرچه الگوریتم‌های ML در معرض داده‌های بیشتری قرار گیرند، در طول زمان عملکرد بهتری دارند.

یکی از مزایای کلیدی هوش مصنوعی توانایی شناسایی کلاهبرداری‌های بسیار پیچیده است که شامل چندین حساب، دستگاه و مکان می‌شود. به عنوان مثال کلاهبرداران ممکن است از هویت‌های سرقت شده برای باز کردن چندین حساب در بانک‌های مختلف استفاده کنند و از این حساب‌ها برای پولشویی از طریق تراکنش‌های مختلف استفاده کنند. هوش مصنوعی با تجزیه و تحلیل داده می‌تواند این الگو‌ها را شناسایی کرده و از فعالیت‌های متقلبانه احتمالی جلوگیری کند.

تشخیص تقلب های مالی با هوش مصنوعی
تشخیص تقلب های مالی با هوش مصنوعی

فواید استفاده از هوش مصنوعی در مسائل مالی


تشخیص تقلبات مالی با هوش مصنوعی می‌تواند منجر به فرآیندی سریع‌تر، دقیق‌تر و کارآمدتر ‌شود بدون آن که در تجربه‌ی مشتری اختلالی صورت بگیرد. مزایای کلیدی استفاده از فناوری هوش مصنوعی شامل موارد زیر است.

  • دقت زیاد: الگوریتم‌های هوش مصنوعی با آنالیز حجم بالایی از اطلاعات می‌توانند رفتارهای مشکوک را به سرعت شناسایی کنند. تجزیه و تحلیل این حجم از داده‌ها توسط انسان بسیار دشوار است. سیستم‌های هوش مصنوعی قابل یادگیری هستند یعنی به مرور زمان خود را ارتقا می‌دهند.
  • نظارت در زمان واقعی: با الگوریتم‌های هوش مصنوعی سازمان‌ها می‌توانند تراکنش‌های فوری را نظارت کنند و امکان شناسایی و پاسخ فوری به حملات کلاهبرداری را فراهم کنند.
  • کاهش اشتباه: یکی از چالش‌های شناسایی تقلب، وقوع موارد مثبت کاذب است که در آن تراکنش‌های قانونی به اشتباه به عنوان تقلب علامت‌گذاری می‌شوند. هوش مصنوعی میزان این اشتباهات را کاهش می‌دهد.
  • افزایش کارایی: الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند کار‌های تکراری مانند بررسی تراکنش‌ها یا تأیید هویت را خودکار کنند و نیاز به انجام دستی کار‌ها را کاهش دهند.
  • کاهش هزینه: فعالیت‌های متقلبانه می‌تواند پیامد‌های مالی و اعتباری قابل توجهی برای سازمان‌ها داشته باشد. تشخیص تقلبات مالی با هوش مصنوعی می‌تواند با کاهش تعداد کلاهبرداری‌ها در هزینه‌های سازمان‌ها صرفه‌جویی کنند.
  • تشخیص سریعتر و کارآمدتر: این سیستم می‌تواند الگو‌ها و رفتار‌های مشکوکی را که ممکن است ماه‌ها طول بکشد را شناسایی کند.

نکته آخر این است که سیستم‌های هوش مصنوعی نیازی به استراحت، تعطیلات یا خواب ندارند. حملات کلاهبرداری می‌توانند ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته اتفاق بیفتند، اما حتی بهترین متخصصان نیز در برخی مواقع نمی‌توانند جلوی این کلاهبرداری‌ها را بگیرند. تشخیص تقلبات مالی با هوش مصنوعی باعث می‌شود موارد مشکوک و تأیید شده را به سرعت شناسایی کنید. بر اساس مقاله‌ای از دانشگاه جاکارتا، الگوریتم‌های هوش مصنوعی تا ۹۶ درصد از کلاهبرداری‌ها و تقلبات جلوگیری می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

با امتیاز دهی به ما در ارائه مقاله بهتر کمک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا