نقش هوش مصنوعی در امنیت پرداخت‌های دیجیتال

تحولات جدید در پرداخت های دیجیتالی با توجه به تقاضای مصرف‌کننده و نیاز‌های تجاری آن‌ها ایجاد شده است تا فرآیند خرید و فروش راحت‌تر شود. اقتصاد، پول و روش پرداخت از زمان عصر حجر دستخوش تغییرات زیادی شده است و امروزه صنعتی به نام اقتصاد دیجیتال به وجود آمده است. روش‌های پرداخت کنونی که با فناوری‌های پیشرفته طراحی شده‌اند، دستاورد‌های تکنولوژیکی امروز ما را به رخ می‌کشند.

تحولات جدید در پرداخت های دیجیتالی


دیجیتالی شدن پرداخت‌ها جهشی بزرگ به سمت روش پرداخت آسان، راحت، سریع و ایمن است. روش‌های پرداخت دیجیتال در بازه زمانی چهار تا پنج ساله شاهد پیشرفت‌های گسترده‌ای بوده‌اند و ما در آینده شاهد تغییرات بیشتری خواهیم بود.

تحولات جدید در پرداخت های دیجیتالی
تحولات جدید در پرداخت های دیجیتالی

احراز هویت بیومتریک

احراز هویت بیومتریک فناوری است در سال ۲۰۲۳ به سرعت شاهد ظهور آن خواهید بود. احراز هویت بیومتریک یک روش تایید است که شامل ویژگی‌های بیولوژیکی و ساختاری یک فرد است. این روش‌های تایید شامل اسکن اثر انگشت، تشخیص چهره، تشخیص عنبیه، آنالیز ضربان قلب است. با افزایش خطر سرقت هویت و کلاهبرداری، احراز هویت بیومتریک می‌تواند به گزینه‌ای مطمئن برای تمام پرداخت‌های دیجیتالی و درگاه پرداخت تبدیل شود.

حتی آمار نیز همین موضوع را نشان می‌دهد. هزینه‌های جهانی برای استفاده از کارت‌های پرداخت تا سال ۲۰۲۳ حدود ۴۵ تریلیون خواهد بود. احراز هویت بیومتریک یک روش پرداخت منحصر به فرد است زیرا دقت، کارایی و امنیت را همزمان ارائه می‌هد. این روش همچنین به ایجاد وفاداری و اعتماد مشتری کمک می‌کند.

پرداخت با اسپیکر هوشمند

یکی دیگر از تحولات جدید در پرداخت های دیجیتالی دستیار‌های خانگی یا اسپیکر‌های هوشمند است که به کاربران امکان می‌دهند تا دستورات صوتی را به اسپیکر بدهند و و پاسخ صوتی دریافت کنند. کاربر می‌تواند دستورات صوتی را برای پرداخت دیجیتالی استفاده کند. آمازون اولین اسپیکر هوشمند در سال ۲۰۱۴ بود. گوگل هوم و اپل به ترتیب در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ به آمازون پیوستند.

تحولات جدید در پرداخت های دیجیتالی با تکنولوژی بلاک چین

در دنیایی که کسب‌وکار‌ها به سرعت در حال تغییر به سمت دیجیتالی شدن کامل هستند، با در نظر گرفتن تمام مزایایی که دیجیتالی‌سازی ارائه می‌دهد، امنیت یک ضرورت است. صنایع و کسب و کار‌های دیجیتالی شده به شدت باید امنیت معاملات بین مشتریان و سایر سهامداران را در نظر بگیرند. برای افزایش امنیت به کسب و کار‌های جدید توصیه می‌شود که از فناوری بلاک چین استفاده کنند.

در واقع تکنولوژی بلاک‌چین برای امنیت تراکنش ‌های مالی قرض الحسنه کاربر بسیاری دارد. فناوری بلاک چین می‌تواند به عنوان یک دفتر کل غیرقابل تغییر تمام تراکنش‌ها را ایمن نگه دارد. این تکنولوژی می‌تواند دارایی‌های یک کسب و کار را حفظ، ردیابی و ثبت کند.

تحولات جدید در پرداخت های دیجیتالی
تحولات جدید در پرداخت های دیجیتالی

نقش هوش مصنوعی در امنیت پرداخت‌های دیجیتالی


۳ عنصر کلیدی در سیستم‌های پرداخت دیجیتال امروزی عبارتند از امنیت، سرعت، شخصی‌سازی است. در محیط رقابتی امروزه هوش مصنوعی می‌تواند این ۳ عنصر کلیدی را بهم وصل کند. هوش مصنوعی یکی از ویژگی‌های مهم هر سیستم مبتنی بر داده است که می‌تواند توسط بانک‌ها و سایر مؤسسات مالی برای افزایش امنیت و سرعت استفاده شود. یکی از سیستم‌های پیشرفت در حوزه مالی نرم‌ افزار قرض الحسنه است. با این نرم‌افزار می‌توانید امنیت و سرعت را افزایش دهید.

هوش مصنوعی از تحولات جدید در پرداخت های دیجیتالی است. یکی از مزایای اصلی هوش مصنوعی توانایی پیش‌بینی آن است. برای مثال با ارزیابی، تجزیه و تحلیل و مدل‌سازی حجم عظیمی از داده‌های رفتاری، پلتفرم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند بینش‌های بسیار خاصی در مورد الگو‌های هزینه ارائه دهند. این داده‌ها می‌توانند به بانک‌ها و مؤسسات مالی کمک کنند تا محصولات و خدمات خود را بهتر تنظیم کنند، سودآوری بیشتری داشته باشند و هزینه‌های عملیاتی را کاهش دهند. در ادامه چند مزایای هوش مصنوعی در فرآیند‌های مالی را بررسی می‌کنیم.

  • فناوری‌های احراز هویت: هوش مصنوعی می‌تواند از روش‌هایی مثل شناسایی اثر انگشت، تشخیص چهره و شنوایی برای احراز هویت افراد استفاده کند و سطح امنیت را افزایش دهد.
  • آنالیز رفتار کاربری: هوش مصنوعی می‌تواند الگو‌های رفتاری را آنالیز کند و و الگو‌های مشکوک را به سرعت شناسایی کند و از کلاهبرداری جلوگیری کند.
  • پیش‌بینی تقاضا و تراکنش‌ها: هوش مصنوعی می‌تواند بر اساس الگوریتم‌هایی تراکنش‌های افراد را آنالیز کند و تراکنش‌های مشکوک را شناسایی کند.
  • بلاکچین برای امنیت تراکنش‌ها: هوش مصنوعی می‌تواند تراکنش‌های دیجیتالی در یک پلتفرم غیرمتمرکز و ایمن ذخیره‌سازی کند.

به صورت کلی با پیشرفت فناوری پرداخت‌های دیجیتالی نیز پیشرفته شده‌اند و روش‌های جدیدی را به کار گرفته‌اند. تحولات جدید در پرداخت‌های دیجیتالی باعث افزایش کلاهبرداری‌ها نیز می‌شود و مؤسسات و بانک‌ها باید اقدامات امنیتی لازم مانند استفاده از روش‌های احراز هویت چند عامل و هوش مصنوعی را اجرا کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

با امتیاز دهی به ما در ارائه مقاله بهتر کمک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا