تحول دیجیتالی قرض الحسنه ها با هوش مصنوعی

هوش مصنوعی یکی از مهم‌ترین مباحث تکنولوژی در سال‌های اخیر است. با گسترش فناوری هوش مصنوعی، همه زمینه‌های کسب و کار، در حال استفاده از روش‌های نوین مبتنی بر هوش مصنوعی برای بهبود عملکرد خود هستند. به این ترتیب، تحول دیجیتالی صندوق های قرض الحسنه با هوش مصنوعی نیز به تدریج در حال وقوع است. صندوق‌های قرض الحسنه از نرم افزارها و ابزارهای مدرنی برای انجام امور مالی و اداری خود استفاده می‌کنند. استفاده از هوش مصنوعی در سامانه‌های صندوق قرض الحسنه مزایای زیادی را برای این کسب و کارها به دنبال دارد. در ادامه این مقاله، تحول دیجیتالی در صندوق‌های قرض الحسنه با هوش مصنوعی را بررسی می‌کنیم.

هوش مصنوعی چه تحولاتی در صندوق‌های قرض الحسنه ایجاد می‌کند؟


هوش مصنوعی (AI)، به فناوری‌هایی گفته می‌شود که امکان تجزیه و تحلیل اطلاعات، تصمیم گیری و انجام امور مختلف را برای کامپیوترها فراهم می‌کند. با توجه به اینکه این فناوری قادر است در بسیاری از موارد مانند یک انسان فکر کند و تصمیم بگیرد، نام «هوش مصنوعی» را برای آن انتخاب کرده‌اند.

منظور از تحول دیجیتالی در صندوق های قرض الحسنه با هوش مصنوعی، فرآیندهایی هستند که استفاده از قابلیت‌های هوش مصنوعی را در روندهای اداری و مالی صندوق‌های قرض الحسنه امکان پذیر می‌کند. هوش مصنوعی با افزودن قابلیت‌های جدید و کاربردی به سیستم‌های صندوق قرض الحسنه، نقش مهمی در بهبود عملکرد کارکنان و تجربه کاربری مشتریان ایفا می‌کند.

با استفاده از هوش مصنوعی می‌توان بسیاری از امور را آسان‌تر و سریع‌تر انجام داد. علاوه بر این، می‌توان هزینه انجام امور را تا حد زیادی کاهش داد و ریسک‌های موجود در فرآیندهای اعطای وام و بازپرداخت‌ها را کم کرد.

تحول دیجیتالی در صندوق‌های قرض الحسنه با هوش مصنوعی
تحول دیجیتالی در صندوق‌های قرض الحسنه با هوش مصنوعی

قابلیت‌های هوش مصنوعی برای صندوق های قرض الحسنه


هوش مصنوعی قابلیت‌های نوینی را به صندوق‌های قرض الحسنه ارائه می‌دهد که این قابلیت‌ها در بهبود عملکرد این صندوق‌ها بسیار تاثیرگذار هستند. در ادامه مهم‌ترین مزایای تحول دیجیتالی و تاثیر هوش مصنوعی در نرم افزار قرض الحسنه را بررسی می‌کنیم.

۱٫ تحول دیجیتالی صندوق های قرض الحسنه با هوش مصنوعی در ارزیابی و پیش بینی

هوش مصنوعی امکان تحلیل و ارزیابی داده‌های بزرگ (مانند سوابق مالی، تاریخچه دریافت و پرداخت، روند بازار و …) را دارد. به این ترتیب، با استفاده از هوش مصنوعی، صندوق‌های قرض الحسنه می‌توانند روندهای مالی آینده خود را به بهترین شکل برنامه‌ریزی کنند. بنابراین هوش مصنوعی نقش مهمی در کاهش ریسک‌های مالی صندوق‌های قرض الحسنه ایفا می‌کند.

۲٫ اتوماسیون

یکی از مزایای تحول دیجیتالی صندوق های قرض الحسنه با هوش مصنوعی، بهبود عملکرد از طریق اتوماسیون است. هوش مصنوعی قادر است بسیاری از فرآیندها را خودکارسازی کند. با استفاده از این قابلیت، نیاز به کارمندان در انجام بسیاری از امور کاهش پیدا می‌کند. برای مثال می‌توان سیستمی را طراحی کرد که در یک روند اداری، اطلاعات لازم را از طریق اپلیکیشن یا وبسایت از مشتری دریافت کند، آن‌ها را پردازش کند و نتیجه نهایی را برای او ارسال کند. همچنین اطلاعات موردنیاز برای ثبت در صندوق قرض الحسنه را نیز به صورت جداگانه پردازش و ذخیره کند.

۳٫ نظارت و بررسی

هوش مصنوعی، امکان یادگیری الگوریتم‌های مختلف را دارد. به همین دلیل می‌توان الگوریتم‌های خاصی را برای بررسی و شناسایی تخلفات مالی در صندوق‌های قرض الحسنه پیاده سازی کرد. با استفاده از هوش مصنوعی در صندوق‌های قرض الحسنه، امکان تخلف و ناهنجاری‌های مالی به طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. می‌توان سیستم‌هایی را طراحی کرد که در هنگام ورود اطلاعات نادرست، اجازه ثبت آن‌ها را ندهد یا خطای صورت گرفته را به طور مستقیم به مدیریت گزارش کند.

۴٫ شخصی‌سازی و تحول دیجیتالی صندوق های قرض الحسنه با هوش مصنوعی

با استفاده از هوش مصنوعی، می‌توان بر اساس پروفایل و شرایط مشتریان، خدمات قابل ارائه به آن‌ها را شخصی‌سازی کرد. با استفاده از این قابلیت، می‌توان در پنل کاربری هر مشتری، شرایط و امکانات بازپرداخت، تجزیه و تحلیل داده‌های مالی و … به طور اختصاصی برای او نمایش داد. این قابلیت، نقش مهمی در جلب رضایت و بهبود تجربه کاربری مشتریان خواهد داشت.

۵٫ کاهش هزینه‌ها

با قابلیت‌های اتوماسیون هوش مصنوعی، می‌توان نیاز به نیروی کار را به طور قابل توجهی کاهش داد. همچنین استفاده از هوش مصنوعی سبب کاهش خطاهای کارکنان و مدیران نیز می‌شود و به این ترتیب، هزینه‌های ناشی از این خطاها نیز کاهش پیدا می‌کند.

۶٫ سیستم مانیتورینگ پیشرفته

سیستم نظارت مداوم نیز یکی دیگر از مزایای تحول دیجیتالی صندوق های قرض الحسنه با هوش مصنوعی است. با استفاده از هوش مصنوعی می‌توان سیستم‌های قدرتمندی را توسعه داد که به طور همزمان بر روند پرداخت و بازپرداخت وام‌ها نظارت می‌کنند. این سیستم‌های مانیتورینگ، قادر هستند با بررسی شرایط، هشدارهای زودهنگامی را درباره عدم پرداخت یا تاخیر در پرداخت ارائه دهند. با استفاده از این قابلیت، امکان انجام اقدامات پیشگیرانه به منظور کاهش ریسک‌های مالی فراهم می‌شود.

۷٫ سیستم پرسش و پاسخ خودکار

سیستم پرسش و پاسخ خودکار یا ربات گفتگو (ChatBot)، روشی مبتنی بر هوش مصنوعی است که امکان پاسخگویی به سوالات مشتریان را دارد. با استفاده از هوش مصنوعی می‌توان ربات‌هایی را توسعه داد که با دریافت و پردازش سوال کاربر، پاسخ مناسب را تولید و به او ارائه دهند. با استفاده از این سیستم‌ها می‌توان نیاز به نیروی انسانی برای کار پشتیبانی مشتریان را کاهش داد.

همچنین می‌توان سیستم‌های راهنمای عملکرد هوشمند را برای کارکنان ایجاد کرد. این سیستم‌ها برای همه کارمندان به خصوص کارمندان جدید بسیار کاربردی هستند. با استفاده از این سیستم‌ها، هر زمانی که در روند کار سوالی برای کارکنان ایجاد شود، می‌توانند با مراجعه به آن‌ها راهنمایی دریافت کنند.

۸٫ بهبود عملکرد کارکنان بعنوان تحول دیجیتالی صندوق های قرض الحسنه با هوش مصنوعی

سیستم‌های هوش مصنوعی، در بهبود روند همکاری کارمندان با یکدیگر نقش مثبتی ایفا می‌کنند. با تجزیه و تحلیل داده‌های فضای کاری با هوش مصنوعی، می‌توان برنامه‌ریزی دقیقی برای بهبود همکاری بین کارکنان انجام داد. تسهیل ارتباط کارکنان با یکدیگر نیز یکی دیگر از مزایای هوش مصنوعی در صندوق‌های قرض الحسنه است. سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، به صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته، از هر مکانی تنها با استفاده از اینترنت، در دسترس کارمندان قرار دارند.

تحول دیجیتالی صندوق های قرض الحسنه با هوش مصنوعی
تحول دیجیتالی صندوق های قرض الحسنه با هوش مصنوعی

معایب تحول دیجیتالی صندوق های قرض الحسنه با هوش مصنوعی


همانطور که گفتیم، با استفاده از هوش مصنوعی در سیستم‌های صندوق قرض الحسنه، نیاز به نیروی انسانی در برخی از امور، کاهش می‌یابد. این مسئله می‌تواند به کاهش فرصت‌های شغلی منجر شود. اما باید در نظر داشت که ضمن حذف شدن برخی از موقعیت‌های شغلی به دلیل استفاده از هوش مصنوعی، موقعیت‌های شغلی جدیدی نیز ایجاد می‌شود. فرصت‌های شغلی جدید شامل توسعه سیستم‌های هوش مصنوعی، نظارت و مراقبت از سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و… هستند.

از طرف دیگر، هوش مصنوعی در برخی از جنبه‌ها هنوز کامل نیست و نیاز به توسعه و بهبود دارد. هر چند که با سرعت فعلی رشد این فناوری، پیش بینی می‌شود که مشکلات و محدودیت‌های این سیستم‌ها خیلی زود برطرف شود.

به طور کلی مزایای تحول دیجیتالی در صندوق‌های قرض الحسنه با هوش مصنوعی بسیار بیشتر از معایب آن است و همین امر سبب افزایش استفاده از هوش مصنوعی در سیستم‌های صندوق قرض الحسنه می‌شود.

شرکت دانش بنیان برنامه نویسان نواندیش پاسارگاد، ارائه‌دهنده سیستم‌های نرم افزاری و سخت افزاری صندوق قرض الحسنه است که نرم افزار قرض الحسنه را به عنوان یک محصول کاربردی ارائه می‌دهد. تحول دیجیتالی صندوق های قرض الحسنه با هوش مصنوعی یکی از نکاتی است که در این محصول شرکت پاسارگاد در نظر گرفته شده است. این نرم افزار، ابزارهای مختلفی برای بهبود عملکرد صندوق‌های قرض الحسنه دارد و امکانات مدیریتی متنوع آن، قابلیت‌های موردنیاز صندوق‌های قرض الحسنه را برای آن‌ها فراهم می‌کند.

پیمایش به بالا