تراکنش های بانکی با کد USSD و ممنوعیت آن در ایران

کدهای بانکی یکی از راه های ساده، آسان، سریع، امن و کم خرج است که می توان ۲۴ ساعت در هفت روز هفته، توسط تلفن گوشی بدون اینترنت از آن استفاده کرد. در همین راستا تراکنش های بانکی با کد USSD در بانکداری ایران مورد استفاده قرار گرفتند، که باعث می شود کاربران با بازده بیشتری به اکانت خود دسترسی داشته و به انجام کارهای بانکی خود بپردازند.

تراکنش های بانکی با USSD

تراکنش های بانکی با USSD

در این حالت، کاربران هر بانک خاص، برای انجام تراکنش های بانکی، یک کد را شماره گیری کرده و تمام دستورات و خواسته های بانکی را توسط آن پیگیری می کنند. با استفاده از این کد USSD دیگر ایستادن در صف های بانک ساده و آسان تر است و می توان با استفاده از کد USSD تراکنش های بانکی را انجام داد.

علاوه بر این، به دلیل وضعیت بحران نقدی و کمبود اسکناس جدید، بسیاری از کاربران از تلفن های هوشمند و کیف پول های دیجیتالی برای پرداخت به فروشندگان و خدمات دهندگان و غیره، استفاده می کنند. همچنین کاربران از اپ های UPI0-based در تلفن هوشمند خود برای راحتی در پرداخت ها، ارسال و دریافت وجه ها بهره می برند.  اما چون در مناطق روستایی دسترسی به گوشی های هوشمند و اینترنت کمتر است، کد USSD می تواند کمکی برای تراکنش های بانکی روستانشینان باشد.

کاربرد کد USSD در تراکنش های بانکی


با استفاده از کد USSD می توان از خدمات بانکداری بیشتری استفاده کرد. تراکنش های بانکی با کد USSD برای چک کردن بالانس بانکی، انتقال پول، پرداخت قبوض، عوض کردن پین، خریدن دیتا، بدون نیاز به اپ و اینترنت، کاربرد زیادی دارد.

 شرکت برنامه نویسان نو اندیش پاسارگاد نیز با طراحی نرم افزار مدیریت حسابداری، برنامه مدیریت قرض الحسنه و نرم افزارهای تعاونی اعتبار ، مدیریت حسابی امن و آسان را برای شما و دیگر کاربران فراهم کرده است.

ممنوعیت استفاده از کدهای USSD برای تراکنش بانکی در ایران


از ابتدای سال ۹۶، بانک مرکزی اعلام کرد که شرکت شاپرک نباید از بستر USSD برای انجام عملیات بانکی استفاده کند. این USSD که به کاربران اجازه می داد بدون استفاده از اینترنت به تراکنش های بانکی بپردازند و به این ترتیب بعد از این تاریخ،  تراکنش های بانکی با کد USSD ممنوع شد. بانک هایی که قبلا از این سری کدهای USSD استفاده می کردند، باید راه و روش های امن و ساده ای را برای کاربران خود فراهم کرده، تا بتوانند تراکنش های مالی خود را انجام دهند. این راه های جایگزین، توسط بانک مرکزی به شرکت ها اعلام شد.

علت اصلی ممنوعیت تراکنش های بانکی با کد USSD، مشکل این سرویس در امنیت آن است. براساس اطلاعاتی که بانک مرکزی ارائه داده است، بسته های اطلاعاتی که توسط این سرویس منتقل می شود، رمزگذاری نشده اند و می توانند مورد افراد دیگر سوء استفاده شده و در اختیار دیگران قرار گیرد. شرکت های پرداخت، سرورهای اصلی کدهای دستوری و اپراتورها، به راحتی می توانند به این اطلاعات دسترسی داشته باشند. در واقع بسته های اطلاعاتی حاوی شماره کارت، تاریخ انقضا، رمز دوم و غیره در تراکنش های بانکی به این روش می تواند در دسترس افراد سودجو قرار گیرد.

هرچند بانک مرکزی تا آنجا که توانسته است، بر روی حوزه های پرداختی، نظارت کرده و شاپرک نیز در منع تراکنش های بانکی با کد USSD، کم کاری نکرده، با این حال باز هم ممکن است از این موارد دیده شود. ولی از آنجا که شرکت های مختلف، کدهای USSD خود را ایجاد کرده و برای آن ها تبلیغات گسترده ای کرده اند؛ بانک مرکزی تصمیم گرفت، ممنوعیت هایی برای استفاده ازکد USSD در نظر گرفته و تلاش کند که آن ها را محدود کند.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (۴ votes, average: ۵٫۰۰ out of 5)
Loading...

5 Comments

  1. کمال گفت:

    من سالهاست دارم از نرم افزار قرض الحسنه شما استفاده میکنم هم نرم افزار هم سامانه ها عالیه

  2. زیلایی گفت:

    آیا امکان سفارش سازی نرم افزار قرض الحسنه وجود داره؟

  3. نت نیک گفت:

    بسیار کامل و کاربردی بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

با امتیاز دهی به ما در ارائه مقاله بهتر کمک کنید *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنيتي * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.