سیستم امنیتی وب

سال هاست حملات سایبری علیه وب سایت های عمومی، بدون توجه به این که چه مقدار محبوبیت دارند و مشهور هستند، رایج شده است. این حملات می توانند باعث از بین رفتن سیستم امنیتی وب سایت، DoS شدن وب و همچنین می توانند باعث از دست رفتن اطلاعات شده و یا به وب سایت آسیب بزنند.

محافظت از سیستم امنیتی سایت
محافظت از سیستم امنیتی سایت

اگر زمان کافی برای مطالعه متن ندارید…. شما دوستان میتوانید مجموعه اطلاعات گفته شده در این صفحه را در پادکست ما گوش دهید 

وب سایت های شخصی یا مربوط به سازمان های مشخص، که هک می شوند و از بین می روند، می توانند خسارت مالی را نیز به صاحبان آن وارد کنند. از بین بردن اعتماد مخاطب و کاهش بازدیدکننده های وب سایت، یکی دیگر از نحوه های خسارت زدن به سایت خواهد بود.

هر حمله سایبری که باعث از دست رفتن اطلاعات می شود، مالکیت معنوی شرکت شما و اطلاعات شخصی کاربران (PII) را با از بین بردن سیستم امنیتی وب در معرض خطر سرقت قرار می دهد.

مجرمان سایبری ممکن است به دلایل مختلفی به سمت سیستم امنیتی وب سایت شما حمله ور شوند، یکی از این دلایل می تواند سرقت از اطلاعات کاربران و فروش آن ها باشد، ولی دلیل مهم تر فروختن اطلاعات بانکی کاربران آن است. مجرمان سایبری البته می توانند به دلایل ایدئولژیک نیز این کار را انجام دهند، مثلاً برای تبلیغ یک سازمان تروریستی و یا از کار انداختن یک سایت دولتی.

اگر در ضمن مطالعه این مقاله، سوالاتی در زمینه استفاده از نرم افزار های بانکداری نیز داشته باشید؛ در این خصوص به اطلاع شما عزیزان می رسانیم که شرکت برنامه نویسان نو اندیش پاسارگاد، در زمره پیشروترین ها در برنامه نویسی نرم افزار حسابداری و بالاخص نرم افزار مدیریت قرض الحسنه و تعاونی اعتبار می باشد که در جهت بانکداری اسلامی قدم برداشته است.

شما عزیزان می توانید برای درخواست دمو و گرفتن پاسخ سوالات خود این زمینه با ما تماس بگیرید، تا مشاوران ما راهنمایی های لازم را در اختیارتان قرار دهند.

شرکت پاسارگاد در کنار این مقاله دو مقاله سرورهای SQL و کارت هوشمند را مطالعه کنید

تهدیدهای امنیتی مرتبط با وب سایت ها


حملات سایبری علیه وب سایت شما، مواردی که زیاد در رسانه ها می شنویم را در بر می گیرد، مانند حذف سیستم امنیتی وب سایت و DoS شدن آن، که باعث می شود سرویس های اطلاعاتی ارائه شده توسط وب سایت برای کاربران در دسترس نباشد. در سناریوهای بدتر حمله های سایبری وب سایت، حمله ای است که باعث از دست رفتن اطلاعات مشتری می شود و می تواند به اعتماد سایت صدمه بزند. در نتیجه اعتماد مخاطب از سایت سلب خواهد شد و مالک متضرر خواهد بود.

از نوع دیگر حمله های سایبری پنهان که بسیار ظریفانه صورت می پذیرد، ابتدا برای صاحب وب سایت و کاربر مشخص نخواهد بود. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مهاجم سایبری، از یک سرور وب به خطر افتاده استفاده می کند تا به شبکه شرکت صاحب سایت متصل شود و به اطلاعات حساس در سیستم امنیتی وب دسترسی پیدا کند. زمانی که یک مهاجم از یک وب سایت دیگر وارد به یک شبکه شرکتی دیگر شود، اطلاعات آن در دسترس مهاجم قرار خواهد گرفت. همچنین مهاجم می تواند از این سایت به عنوان پلتفرمی برای صدمه زدن به سیستم های دیگر نیز استفاده کند.

راه های افزایش سیستم امنیتی وب


راه های زیادی برای بالا بردن سیستم امنیتی وب سایت شما وجود دارد که در اینجا به آن ها می پردازیم:

 1. برای تمام کاربران خود، حداقل امتیاز ممکن را در سرور وب برای سیستم امنیتی وب خود در نظر بگیرید(شامل تمام تعاملات، کاربران و اکانت های خدماتی)
 2. از تایید اعتبارهای چندگانه استفاده کنید: تایید اعتبار چند منظوره در سیستم امنیتی وب، برای ورود کاربر به برنامه های وب و زیرساخت های وب سایت اساسی استفاده می شود.
 3. نام کاربری و رمز عبور پیش فرض مسئول را تغییر دهید: یوزر و پسوردهای پیش فرض امن نیستند، آنها را به راحتی می توان حدس زد و پیدا کرد و این کار باعث می شود که دسترسی به آنها ساده نباشد و سیستم امنیتی وب شما بهبود یابد.
 4. اکانت های غیر ضرروی را غیر فعال کنید: اکانت هایی مانند اکانت های مهمان و یا حساب های کاربری شخصی که دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند.
 5. از چک لیست های امنیتی در سیستم امنیتی وب خود استفاده کنید: تنظیمات سختگیرانه براساس لیست های چک امنیتی خاص برای هر برنامه در سیستم استفاده کنید.
 6. از اپلیکیشن لیست سفید استفاده کنید: با استفاده از این برنامه و غیرفعال کردن مدول ها و گزینه هایی که برای وب سایت شما مورد نیاز نیست، سیستم امنیتی وب شما افزایش پیدا می کند.
 7. از تقسیم و تفکیک شبکه استفاده کنید. تقسیم و جداسازی شبکه، جابجایی جانبی را برای محافظت سیستم امنیتی وب در شبکه های متصل برای مهاجمین مشکل می سازد. به عنوان مثال، قرار دادن سرور وب در یک منطقه  تنظیم شده DMZ، نوع شبکه ای که بین آن و سیستم ها در شبکه داخلی هست را محدود می کند.
 8. بدانید اطلاعات خود را کجا قرار می دهید تا بتوانید از آن ها محافظت کنید. برای مثال، اگر شما اطلاعاتی دارید که نیازی ندارید بر روی وب سایت خود قرار دهید، از روی آن بردارید تا در مقابل عموم قرار نگیرد.
 9. از اطلاعات خود در وب سرور محافظت کنید: این کار را می توانید با لایه های دفاعی مختلفی مانند دسترسی کاربر محدود، انجام دهید و سیستم امنیتی وب خود را بهبود بخشید.
 10. بهداشت سلامت سایبری خود را بررسی کنید:
 • سیستم های پچ در تمام سطوح، از تمام اپلیکیشن های وب، و برنامه های پایگاه داده با پشتیبان گیرنده تا، سیستم های عامل و هایپروتوروها
 • پشتیبان گیری معمول را انجام داده و سناریوهای بازیابی را آزمایش کنید.
 • ورود به سیستم گسترده را تنظیم کنید و لاگ ها را برای حفاظت از سیستم امنیتی وب به یک مرکز لاگ سروری بفرستید.
پیمایش به بالا