بانکداری باز چیست و چه اثری بر مشتری می گذارد؟

در بانکداری سنتی حساب بانکی، پول شما را در اختیار داشت و شما برای بیشتر پرداخت ها باید از چک استفاده می کردید. اما با گسترش فناوری، گزینه های دیگری هم برای بهره برداری از بانک ها مطرح شد. با بانکداری باز یا بانکداری آزاد، یک واسطه به شما کمک می کند تا پول خود را راحتتر پس انداز کرده، قرض دهید و یا حتی قرض خود را پرداخت کنید.
در آمریکا، اکنون استفاده از واسطه، دیگر اجباری شده و در انگلستان هنوز بانک هایی هستند که استفاده از آن ها را به عهده مشتری می گذارند.

ممکن است شما در ضمن مطالعه این مقاله، سوالاتی در زمینه استفاده از نرم افزار های بانکداری نیز داشته باشید. در این خصوص به اطلاع شما عزیزان می رسانیم که شرکت برنامه نویسان نو اندیش پاسارگاد، در زمره پیشروترین ها در برنامه نویسی نرم افزار حسابداری و بالاخص نرم افزار مدیریت صندوق قرض الحسنه و تعاونی اعتبار می باشد که در جهت قانون بانکداری اسلامی قدم برداشته است.

شما عزیزان می توانید برای درخواست دمو و گرفتن پاسخ سوالات خود این زمینه با ما تماس بگیرید، تا مشاوران ما راهنمایی های لازم را در اختیارتان قرار دهند.

بانکداری آزاد
بانکداری آزاد

اگر زمان کافی برای مطالعه متن ندارید…. شما دوستان میتوانید مجموعه اطلاعات گفته شده در این صفحه را در پادکست ما گوش دهید 

بانکداری باز چیست؟


بانکداری آزاد در واقع همان اشتراک گذاری اطلاعات مالی به صورت الکترونیکی و ایمن هست و تنها در صورتی که مشتری اجازه آن را تایید کند، رخ می دهد. رابط های برنامه نویسی API به این رابط اجازه می دهند که مشتریان به اطلاعات مالی خود دسترسی داشته باشند. این نوع بانکداری تجربه ی بهینه تری را برای مشتری به ارمغان می آورد.

این امکان وجود دارد که شما از قبل، از این سرویس ها استفاده کرده باشید. به عنوان مثال، ابزارهای مدیریت مالی شخصی واسطه PFM هستند که اطلاعات بانکی شما استفاده می کنند تا به شما در پیگیری هزینه ها و رسیدن به هدف مشخصی از صرفه جویی ها کمک کند.

مزایای بانکداری باز
مزایای بانکداری باز

بانکداری باز چه کمکی به مشتری می کند؟


بانکداری باز، تاثیر بسیار خوبی بر روی بانک ها، تنظیم کننده ها و استارت آپ ها دارد. اما چه فایده ای برای کاربران دارد؟ مسلماً از مزایای بانکداری باز گزینه های بهتری است که برای مدیریت هزینه ها، قرض گرفتن یا قرض الحسنه گرفتن و پرداخت در اختیار کاربران قرار می دهد.

فشار بر روی بانک ها

بانکداری آزاد این اختیار را به واسطه می دهد تا به اطلاعات بانکی دسترسی داشته باشند. این موضوع باعث می شود که بانک ها تصمیم بگیرند خدمات خود را بهبود ببخشند. بانک ها به جای اینکه یک واسطه پیام های دریافتی مشتری را کنترل کند، در واقع می توانند با بهبود ابزارهای خود و قیمت گذاری شفاف و رقابتی، با این واسطه ها رقابت کنند.

ابزارهای کارآمدتر

روز به روز انتظار می رود تا PFM های واسطه ی بیشتری ببینیم. برنامه نویسان با استفاده از API های باز، راحتتر می توانند کار کنند و این موضوع به آن ها اجازه می دهد تا راحتتر مصرفی های شما را مدیریت کنند. آن ها شاید قادر باشند با استفاده از هوش مصنوعی پیش بینی کنند چه اتفاقی قرار است در آینده نزدیک در حساب شما رخ دهد، همچنین حتی می توانند محصولاتی را به شما پیشنهاد دهند که به شما در کمتر کردن هزینه های تان کمک کند. البته، بعضی از اپلیکیشن ها ممکن است بهترین محصولات و خدمات را به شما پیشنهاد ندهند، ممکن است بعضی از آنها تحت تاثیر افرادی باشند که برای تبلیغ به آنها پولی پرداخت می کنند، پس بهتر است که در انتخاب خود دقت کنید.

وامگیری کارآمد

با استفاده از این ابزارها گرفتن وام نیز، آسانتر می شود. وام‌دهندگان به جای جمع آوری اطلاعات به صورت دستی از منابع مختلف و ارسال آن به وام دهنده بالقوه می توانند تنها آنچه که نیاز دارند را با استفاده از این ابزارها به دست آورند. همچنین آنها با بانکداری باز می توانند لحظه به لحظه به حساب شما دسترسی داشته و برداشت را انجام دهند.

 * ما به شما عزیزان مطالعه مقاله اعتبار اسنادی را نیز پیشنهاد می کنیم

وامهای تجاری

وام دهندگان می خواهند زمانی که شرکت شما نیاز به وام دارد، حساب و کتاب شما را بررسی کنند. مجدداً وام دهندگان می توانند به جای ارائه گزارش به صورت دستی، اطلاعات شما را به صورت دستی از بانک و سیستم حسابداری شما به دست آورند.

مبارزه با کلاهبرداری

بانک ها و ابزارهای واسطه، می توانند انتقال اطلاعات را اسکن کنند. با استفاده از هوش مصنوعی و دیگر اطلاعات می توانند خزینه های ماهانه ای که ضروری نبوده اند را به شما نشان دهند. با استفاد از بانکداری باز، به کارگیری این اطلاعات بسیار ساده تر خواهد شد و حساب های بیشتری نیز در دسترس خواهند بود. به این ترتیب می توانند تشخیص بدهند که برداشت از حساب برای یک محصول، جز حساب های شما بوده است و شما معمولاً آنها را پرداخت کرده اید یا نه.

راه های جدیدی برای پرداخت

پرداخت ها بحش مهمی از آیین نامه بانکداری باز است. بانک ها باید این اجازه را به واسطه بدهند که بتوانند از حساب شما برداشت کنند. هرچند که قبلا هم خیلی از سایت ها مانند paypal نیز این کار را می کرده اند. این واسطه ها رسیدگی به پرداخت ها را برای خرید راحت تر می کنند. حتی کسب و کارها نیز از این روش بهره می برند.

خدمات نوآورانه

ما هنوز دقیقاً نمی دانیم که چگونه بانکداری باز خدمات مالی را تغییر خواهد داد. مسلماً راههای جدید و نوآورانه ای توسط استارت اپ ها به بازار می آیند و روز به روز اوضاع جدیدتر خواهد بود.

حریم خصوصی در بانکداری آزاد
حریم خصوصی در بانکداری آزاد

حریم خصوصی بانکداری باز


بانکداری باز بر به اشتراک گذاری داده ها متکی است، با این حال این امکان وجود دارد که شما بخواهید اطلاعات خود را خصوصی نگه دارید. خوشبختانه، بانکداری باز نباید به طور خودکار امنیت یا حریم خصوصی را کاهش دهد. واسطه ها، بانک ها، API ها همه از اقدامات امنیتی قوی برای رمزگذاری و محافظت از اطلاعات محرمانه استفاده می کنند.

مجوز لازم دارد؟ ابتکارات بانکداری باز، معمولاً مشخص می کند که موسسات مالی چگونه و چه زمانی از اطلاعات شما بهره برداری کنند. به عنوان مثال، تنظیم کننده های دارایی در انگلستان نیاز دارند که مشتریان استفاده از اطلاعات را توسط واسطه تایید کنند. بانک های آمریکایی از قبل چگونگی بهره برداری از اطلاعات به اشتراک گذاری را از قبل محدود کرده و اجازه را از مشتری می گیرند. با این حال سایت هایی مانند فیس بوک از بانک ها خواسته اند که داده ها را با آنها به اشتراک بگذارند و این روابط تحت بانکداری آزاد آسان تر خواهد شد.

چه کسی اطلاعات شما را خواهد داشت؟ زمانی که شما اجازه را صادر کنید، اطلاعات شما در دست دیگران خواهد بود. دراینجا واسطه در واقع می تواند از حساب شما محافظت کند و آن را در اختیار همه قرار ندهد. بانکداری باز این وعده را به شما می دهد که شما در هرجا و حتی در شبکه های اجتماعی پرداخت خود را انجام دهید بدون این که اطلاعاتتان در اختیار دیگران قرار بگیرد.

[ratings]

پیمایش به بالا