یک سیستم اطلاعات حسابداری روشی است که از طریق آن کسب و کار اطلاعات مالی را پیگیری می کنند. به این ترتیب که شرکت ها داده های مورد استفاده خود را، برای تهیه گزارش و تشکیل پرونده مالیات، به گونه ای که مطابق با دولت مرکزی باشد، جمع آوری، ذخیره و پردازش می کنند.

سیستم اطلاعات حسابداری
سیستم اطلاعات حسابداری

اجزاء سیستم اطلاعاتی حسابداری


هر سیستم اطلاعاتی حسابداری معمولاً شامل شش عنصر مجزا است: رویه و دستور العمل، داده ها، افراد، نرم افزار حسابداری، زیرساخت های فناوری اطلاعات و کنترل های داخلی.

وقتی حرفه ای را در AIS دنبال می کنید، در سیستم اطلاعات نقش اصلی را ایفا خواهید کرد و به همین اندازه که مشاغل به یک AIS مستحکم احتیاج دارند، به فردی که روش استفاده از آن را می داند نیز، نیاز دارند. شرکت ها احتمالاً زمانی که به اجرای سیستم اطلاعاتی حسابداری نیاز پیدا می کنند، در ابتدا به متخصص مراجعه کرده و به مواردی که هنگام استفاده از آن به وجود می آیند، رسیدگی می کنند.

متخصص سیستم اطلاعات حسابداری
متخصص سیستم اطلاعات حسابداری

اگر زمان کافی برای مطالعه متن ندارید…. شما دوستان میتوانید مجموعه اطلاعات گفته شده در این صفحه را در پادکست ما گوش دهید 

یک متخصص سیستم اطلاعاتی حسابداری چه کاری انجام می دهد؟


یک متخصص سیستم اطلاعات حسابداری، در ایجاد پلی بین حسابداری و IT، توانایی منحصربفردی دارد. این متخصصان با اطلاعات مورد نیاز حسابداران برای انجام صحیح کار خود آشنایی دارند و می دانند که چگونه بهترین نرم افزار حسابداری را برای رفع نیازهای خود قالب بندی کنند.

وظایف خاص شغلی یک متخصص سیستم اطلاعات حسابداری معمولاً بسته به اندازه شرکتی که در آن مشغول به کار هستند و موقعیتی که در آن فعالیت می کنند، متفاوت است. در شرکت های بزرگ، یک متخصص ممکن است به عنوان واسطه بین بخش های حسابداری و فناوری اطلاعات عمل کند اما در یک تجارت کوچکتر که بخش حسابداری ندارند، این متخصص می تواند نقش حسابدار را نیز برای مجموعه ایفا کند.

شرکت برنامه نویسان نو اندیش پاسارگاد با استفاده از سیستم اطلاعاتی حسابداری از مزایای برنامه حسابداری،در  نرم افزار قرض الحسنه و نرم افزار تعاونی اعتبار بهره می برد. و موجب توسعه اقتصادی در این بخش شده است

 

نقش متخصص سیستم اطلاعات حسابداری
نقش متخصص سیستم اطلاعات حسابداری

نقش متخصص سیستم اطلاعات حسابداری


در اینجا چند روش وجود دارد که یک متخصص سیستم اطلاعات حسابداری می تواند از تخصص خود در حوزه حسابداری استفاده کند.

تحلیل سیستم

روزهایی که حسابداران مجبور بودند گزارش های مالی را با چرتکه و ماشین حساب بررسی کنند، گذشته است. اتوماسیون به سرعت خود را در آینده تجارت و حسابداری جا می دهد.

با وجود یک سیستم حسابداری موثر، شرکت ها می توانند نیاز به استخدام تیم حسابداری برای رسیدگی به داده های حساس مالی را دور زده و به همین سیستم اکتفا کنند.
توانایی اتومات کردن وظایفی مانند، ایجاد رسید، ردیابی موجودی ها و انجام تحلیل ها باعث شده است تا شرکت ها در بسیاری موارد، تیم حسابداری را به طور موثری از مسیر حسابداری دستی خارج کند. تحلیلگران سیستم اطلاعات حسابداری با همکاری با برنامه نویسان می توانند ضمن رعایت اصول حسابداری پذیرفته شده، کار را برای مشتریان راحتتر انجام دهد.

یک تحلیلگر سیستم همچنین می تواند به یک سیستم اطلاعات حسابداری موجود نگاه کرده و ارزیابی را انجام دهد که تا چه اندازه موثر است. سیستم اطلاعات حسابداری، با بستن مسیر نشت داده، گزارشی ایمن تر و دقیق تر عرضه می کند.

حسابدار

کامپیوترها، به طور فزاینده ای در نحوه نزدیک شدن مشاغل به حسابداری نقش دارند. یک حسابدار با درک عمیق و آشنایی با سیستم های اطلاعات حسابداری، بیش از همکاران کم تجربه در صنعت مالی پا می گذارد.

حسابداران با سابقه تر، ممکن است توانایی بیشتری در کارآمد کردن سیستم اطلاعات حسابداری برای اهداف خود داشته باشند. آنها باید بدانند که چگونه از داده های ذخیره شده استفاده کرده و به آن ها دسترسی پیدا کنند و چگونه می توانند تعدادی از کارکردهای مختلف مانند ایجاد گزارش، تجزیه و تحلیل بودجه و تهیه اطلاعات مالیاتی را پردازش کنند.

حسابداران ممکن است با برنامه نویسان و تحلیلگران سیستم مشورت کنند تا نیازهای خاص تجاری یا شرکت خود را برای مدیریت داده های خود برقرار کنند. آنها می دانند که چه چیزی را برای اطمینان از عملکرد موثر سیستم اطلاعات حسابداری شرکتشان، باید جستجو کنند و چه بسا قبل از این که مشکلات بزرگتری پیدا کنند، می توانند موارد احتمالی را کشف کنند.

مشاور

متخصصان سیستم اطلاعات حسابداری به جای استفاده از مهارت های خود برای یک شرکت واحد، اغلب می توانند در زمینه مشاوره اشتغال پر سود باشند.

جزئیات یک کار مشاوره بسته به نیاز هر مشتری تغییر خواهد کرد. غالباً، یک منبع خارجی با چشم تازه می تواند مشکلاتی را در سیستم پیدا کند که کارکنان حسابداری داخلی نتوانند. یک مشاور می تواند یک چشم انداز جدید در نقاط قوت و ضعف واقع بینانه سیستم اطلاعات حسابداری یک شرکت ارائه دهد.

مشاوران سیستم اطلاعات حسابداری همچنین می توانند در زمان فرا رسیدن یک سیستم اطلاعاتی جدید، کمک شایانی کنند. آن ها می توانند هنگام طراحی طرحی که برای مشتری خود انجام می دهد، شرایط اضطراری را ارزیابی و لحاظ کنند. مشاوران سیستم اطلاعات حسابداری می دانند برای ایجاد سیستمی که شرایط را برآورده سازد و در انطباق فدرال بماند، چه چیزی را جستجو کنند.

مدیریت بالاتر

سیستم اطلاعات حسابداری هنگام تولید داده ها ضروری هستند تا مدیران داده بهترین تصمیمات مالی را برای تجارت خود بگیرند. یک مدیر ارشد مالی که می داند چگونه می تواند کارایی و بازدهی سیستم اطلاعات حسابداری را به حداکثر برساند، اطلاعات مالی مورد نیاز خود را در نوک انگشتان خود خواهد داشت.

در بازار کار رقابتی امروز، صدور گواهینامه سیستم اطلاعات حسابداری فقط یک اعتبار مفید دیگر است که مدیر ارشد مالی می تواند در ذهن خود داشته باشد. این روش می تواند به مدیر نشان دهد که می توان به آینده امید داشت و باعث پیشرفت فناوری در این زمینه می شود.

[ratings]

پیمایش به بالا