آشنایی با انواع نرم افزارهای حسابداری 

نرم افزار حسابداری برای سیستم هایی استفاده می شود که تمام تمرکز آن ها بر بررسی و مدیریت مالی دیتاها می باشد. حسابداران و تیم های حسابداری حرفه ای از انواع نرم افزار حسابداری برای اداره حساب ها و خودکار کردن عملیات سیستماتیک استفاده می کنند؛ در همان حال سیستم های خاصی برای ثبت داده های حسابداری، اندازه گیری شاخص ها و گزارش فعالیت های مالی شرکت نیز فعال هستند.

انواع نرم افزار حسابداری


به طور کلی، انواع نرم افزار حسابداری براساس انواع عملیاتی که شرکت یا کسب و کار خاص انجام می دهد، طبقه بندی می شوند. بر این اساس، آن ها در دسته های مختلف زیر طبقه بندی می شوند:

انواع نرم افزار حسابداری
انواع نرم افزار حسابداری

نرم افزار حسابداری صورتحساب/ فاکتور

این نوع رم افزار  در زمینه عملیاتی صورتحساب/فاکتور کاربرد دارند که در واقع از فعالیت های پایه ای خرید و فروش مراقبت می کنند. در عین حال، عملیات روزمره ی یک بیزنس مانند نوشتن چک، اطلاع رسانی به مشتریان در مورد پرداخت خود و غیره را نیز انجام می دهند. میتوان این نرم افزار را در دسته نرم افزار مدیریت حسابداری فروشگاهی قرار داد.

سیستم مدیریت حقوق و دستمزدها

این نوع از انواع نرم افزاری حسابداری کار ثبت اسناد حقوق و دستمزد شرکت ها را مدیریت می کند؛ علاوه بر این مجموعه ای از وظایف مختلف را از جمله محسابه حقوق کارمندان و کاهش کسورات، واریز حقوق به طور مستقیم به حساب های بانکی کارکنان، تولید فرم های مالیاتی و فیش های حقوقی و موارد دیگر را نیز انجام می دهد.

سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی

این نوع از انواع نرم افزار حسابداری، نمونه کارهای عملیاتی را دربرگرفته که ترکیبی از همه سیستم های مورد استفاده برای برنامه ریزی محصول، خرید مواد لازم، مدیریت و کنترل موجودی، توزیع، حسابداری، بازاریابی، امور مالی و منابع انسانی می باشد.

فواید استفاده از نرم افزار حسابداری


ساده سازی حساب ها

این نوع از انواع نرم افزار حسابداری انجام عملیات حسابداری را برای مخاطب غیر حسابدار، آسان تر می کند. این نرم افزارها طراحی شده اند تا کارهای محاسباتی را به صورت خودکار انجام دهند.
با صرف هزینه کم در آموزش این سیستم به صاحبان کسب و کارها، آن ها را قادر ساخته تا تمام عملیات حسابداری خود را با سهولت و سادگی براساس استانداردها، انجام دهند.

فواید استفاده از نرم افزار حسابداری
فواید استفاده از نرم افزار حسابداری

صرفه جویی در هزینه ها

انواع نرم افزار حسابداری بیشتر محاسبات اصلی و رویه های اداری را به صورت خودکار انجام می دهند و از این طریق کنترل اساس درآمد را به عهده گرفته تا مشاغل کوچک نیاز به پرداخت به یک فرد یا منبع خارجی برای انجام محاسبات حسابداری خود نداشته باشند. در کنار آن، این نرم افزارها هزینه های چاپ مدارک و ذخیره کردن آن ها به صورت اسناد کاغذی کاهش داده و این اطلاعات را به صورت دیجیتالی در محلی امن ذخیره می کند.

بهترین راه برای ارسال مدارک به کاربر، این است که نتایج را به ایمیل فرد فرستاده و هم زمان در سیستم نیز ذخیره کند.

شفافیت مالی

یک سیستم نرم افزار حسابداری خوب، از بین انواع نرم افزار حسابداری، نوعی است که می تواند مانع خطاهای انسانی و پر هزینه شود. در کسب و کارها، محاسبات غیر دقیق یا عدم گزارش به موقع، می تواند منجر به بحران شود. در اینجا محاسبات اتوماتیک، اهمیت خود را برای شفافیت مالی نشان می دهد.

پیش بینی دقیق

این فاکتور در نرم افزارهای حسابداری بسیار اهمیت دارد. بدون یکی از انواع نرم افزار حسابداری مناسب، بررسی پترن و الگوهای پیشرفت مالی شرکت ها، ممکن است سال ها طول بکشد. این نرم افزارها در واقع به اعداد معنا می دهند و به شما نشان می دهند که کجا در هزینه ها صرفه جویی کنید یا کجا بیشتر سرمایه گذاری کنید.

بهره وری

نرم افزار حسابداری یک بسته کامل از خدمات دیجیتالی است که پیچیده ترین و وقت گیرترین کارهای روزمره شرکت ها را آسان تر کرده و نتایج را جمع آوری، سازماندهی و تحلیل می کند.

ما در این سایت مقاله ای به نام نرم افزار حسابداری موبایل نیز تهیه کرده ایم که اطلاعات خوبی را پوشش می دهد به شما توصیه میکنیم که این مقاله سایت ما را مطالعه فرمایید.

مهمتر از همه باعث استفاده هوشمندتر از منابع موجود شده و در نتیجه با ارائه داده های دقیق که به نوبه خود به مدیریت در تصمیم گیری آگاهانه کمک می کند، بازدهی استانداردهای گزارش گیری را بالا می برد.

سازگاری با قوانین مالیاتی

امروزه تقریبا هر نرم افزار حسابداری به عنوان بخشی از ساختار داخلی خود به طور خودکار با قوانین مالیاتی مطابقات دارد، بنابراین مشاغل می توانند از مجازات ها و عواقب دیگر به طور پیش فرض جلوگیری کنند.

حفظ روابط با مشتری

هرچند نمی توان منکر این حقیقت شد که انواع نرم افزار حسابداری تاثیر زیادی در مدیریت ارتباط با مشتری ندارد؛ اما نرم افزارهای حسابداری امروزه، روی صورتحساب ها تمرکز دارند و از انواع تاخیرها و ارتباطات نادرست جلوگیری می کنند، بنابراین عملکرد شرکت ها را به صورت حرفه ای و معتبر نشان می دهند.

با استفاده از این نرم افزار، می توانید اطلاعات مربوط به محصول یا هر اطلاعات مهم دیگری را به مشتری منتقل کنید. همچنین می توانید در روز تولد مشتری برای او آرزوی شادمانی کنید یا عید را به او تبریک بگویید. همچنین می توانید یادآوری بدهی ها یا یادداشتی جهت تایید پرداخت برای او بفرستید. همه این موارد می تواند یک رابطه قوی بین شرکت شما و مشتری ایجاد کند.

امنیت داده ها

داده های مربوط به فعالیت های مالی یک کسب وکار جز با ارزش ترین اطلاعات شرکت است و نباید در دست فرد اشتباهی قرار بگیرد. انواع نرم افزار حسابداری برای این کار از گذرواژه های متفاوت و شناسه های مدیریت استفاده کرده و می تواند مشخص کند که چه کسی به چه اطلاعاتی دست یابد؛ همین کار مانع از به سرقت رفتن اطلاعات شرکت می شود.

شرکت برنامه نویسان نو اندیش پاسارگاد به عنوان یک سیستم حسابداری منابع سازمانی متمرکز بر ارائه اتوماسیون اداری است که با هدف راحت تر کردن کار حسابداران و کارشناسان مالی برای برداشتن مسولیت های سنگین از روی دوش آن ها طراحی شده است. این شرکت در زمینه کمک به صندوق های قرض الحسنه نرم افزار صندوق قرض الحسنه را به صورت کاملا سفارشی و هدفمند طراحی و تولید کرده است .

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

با امتیاز دهی به ما در ارائه مقاله بهتر کمک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا