چگونگی اثرگذاری هوش مصنوعی در حوزه مالی و حسابداری

 

اگر به اطراف خود به خوبی نگاه کنید از این واقعیت که همه چیزهایی که استفاده می کنید به گونه ای از هوش مصنوعی یا AL استفاده می کنند، شگفت زده خواهید شد. مواردی مانند تلفن های هوشمند، تلویزیون، ساعت، حتی کولر گازی، یخچال و خیلی موارد دیگر، همگی از هوش مصنوعی بهره برده اند. هوش مصنوعی این روزها همه جنبه های زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده است. اشتباه نیست اگر بگوییم حتی قبل از این هم هوش مصنوعی در حوزه مالی و حسابداری موثر بوده است. مانند هر صنعت دیگری که هوش مصنوعی فرآیند کاری آن را تغییر داده است، در حوزه مالی و حسابداری نیز برای کمک به حسابداران و متخصصان مالی جهت عملکرد بهتر و ارائه نتایج دقیق تر، از هوش مصنوعی استفاده می شود.

هوش مصنوعی در حوزه مالی و حسابداری
هوش مصنوعی در حوزه مالی

هوش مصنوعی از علوم کامپیوتری استفاده می کند تا کارهای پیش پا افتاده و تکراری که برای تفسیر اطلاعات لازم است را کاهش داده و پردازش آن‌ها را نیز بدون خطا انجام دهد. هوش مصنوعی در حوزه مالی و حسابداری باعث راحت‌تر شدن و کارآمدتر شدن پروسه های کاری حسابداران شده است. استفاده از هوش مصنوعی تضمین می‌کند که فعالیت های وقت گیر به سرعت و تقریباً بدون دخالت انسان به پایان رسیده و زمان آنها صرف کارهای مهم و استراتژیک سازمان شود.

تأثیرات هوش مصنوعی در حوزه مالی و حسابداری


اثر اول: هوش مصنوعی در حوزه مالی و حسابداری مانند مغز انسان عمل می کند.

در این زمینه هوش مصنوعی مانند مغز انسان، اما سریعتر و با خطاهای کمتر عمل می‌کند. هوش مصنوعی از داده های خام موجود در سیستم استفاده کرده و آنها را برای استفاده کاربردی‌تر، سازماندهی می کند. نرم افزارها و ابزارهای حسابداری برای تضمین عملکرد دقیق فعالیت هایی مانند ارسال ورودی ها و تطبیق حساب به طور دقیق و سریع با کمترین اطلاعات یا با فرستادن تنها عکسی از انتقال، توسعه یافته اند.

این ابزارهای پیشرفته هوش مصنوعی الگوریتمی در خود دارند که می توانند به سرعت هرگونه خطا را در تمام معاملات پردازش و شناسایی کنند. چنین خطاهایی می تواند از چشم انسان پنهان بماند. اما هوش مصنوعی در حوزه حسابداری و مالی به گونه ای طراحی شده است که خطاها را حذف کرده و کمک می‌کند تا معاملات به درستی و بر اساس استانداردها و قوانین ثبت شود. با استفاده از چنین ابزارها و سیستم های هوش مصنوعی، شرکت ها می توانند مطمئن باشند که منابع مالی آنها گزارشی صحیح و واقعی از حساب ها را ارئه می دهد که سرعت تصمیم گیری را بالا می برد.

اثر ۲: هوش مصنوعی در حوزه حسابداری فرآیند را آسان‌تر و ارزان‌تر می کند.

استفاده از هوش مصنوعی در حوزه مالی و حسابداری هزینه عملیاتی شرکت ها را کاهش می دهد، زیرا فعالیت های ساده سریع‌تر و راحت‌تر انجام می‌شود. نرم افزارهای حسابداری هوش مصنوعی تجزیه و تحلیل سوابق مالی را نیز سریع‌تر انجام می دهند، به همین دلیل حسابداران و متخصصان می توانند به سرعت از داده های پردازش شده برای تهیه گزارش، تجزه و تحلیل و آماده سازی منابع مالی خود در بازه زمانی کمتر استفاده کنند.

اثر۳: هوش مصنوعی پرداخت فاکتورها و حقوق ها را آسان‌تر می کند.

هر شرکتی صرف نظر از اندازه یا صنعتی که دارد، باید فاکتورهایی تهیه کرده و پردازش کند. فاکتورها باید تایید شده، داده ها به صورت دستی بررسی شوند و سپس پرداخت انجام گیرد. این فرآیند، روندی بسیار وقت گیر دارد. استفاده از هوش مصنوعی در حوزه مالی و حسابداری برای پردازش فاکتورها، پردازش دستی را کاهش می دهد، پرداخت‌ها خودکار انجام می شوند و اطلاعات لازم تنها با یک کلیک می توانند جابه‌جا شوند. صورت حساب خودکار در هنگام معاملات حجیم نیز به کارآمدترین روش و با کمترین خطا انجام خواهد شد.

 شرکت برنامه نویسان نو اندیش پاسارگاد در برنامه مدیریت قرض الحسنه و نرم افزار تعاونی اعتبار و سایر نرم افزارهای خود از هوش مصنوعی بهره می برد. تیم قوی متخصصان و حسابداران ما برای استفاده از آخرین ابزارها، سیستم ها و برنامه های هوش مصنوعی مجهز و آموزش دیده اند. ما از نیازها و الزامات بازار آگاهیم و به شما کمک می کنیم تا با نرم افزارهای مالی به‌روز بهترین مدیریت مالی را داشته باشید.

اثر ۴: دسترسی به تعداد زیادی از تامین کنندگان و مشتریان

هوش مصنوعی در حوزه مالی و حسابداری از اینترنت برای آشنایی و دسترسی به تامین کنندگان بیشتر استفاده می کند. برای شرکت ها دسترسی به اطلاعات مربوط به اعتبار شرکت های دیگر سریع‌تر خواهد بود و به همین دلیل معامله با آن‌ها را راحت تر و مطمئن تر می کند.

هوش مصنوعی همچنین باعث می شود تا مشتریان بیشتری را هدف قرار داده و محصولات خود را در بسترهای متفاوتی به عرضه بگذارید. نظرسنجی های سریع و کلیک هایی که روی محصول توسط مشتریان انجام می شود، در پیش بینی فروش و درآمد آینده محصول کمک می کند. همچنین با رفتار مشتریان آشنا شده و می توانید محصولات را در زمان مناسب به بازار عرضه کنید.

همانطور که یافتن تامین کنندگان و مشتریان با سیستم های دارای هوش مصنوعی آسان می شود، خرید و فروش نیز نسبت به قبل راحت‌تر خواهد شد. شما می‌توانید با تامین کنندگان تماس داشته، نرخ ها را بررسی کرده و بهترین خرید را داشته باشید.

هوش مصنوعی در حسابداری
هوش مصنوعی در حسابداری

اثر ۵: جریان های نقدی و مدیریت هزینه را آسان می کند.

نرم افزارهای مجهز به هوش مصنوعی حساب ها و سوابق را با هم دقیقا تطبیق می دهد. آنها فعالیت های گذشته شرکت را در کنار معاملات حال حاضر در نظر گرفته و نیازهای نقدی آینده را پیش بینی می کنند. هوش مصنوعی در حوزه مالی و حسابداری داده های سیستم های مختلف را یکپارچه کرده و اطمینان می دهد که گزارش های جریان نقدی به صورت هفتگی، ماهانه، سالانه یا فصلی و به راحتی در دسترس باشند.

هوش مصنوعی همچنین به کاربر این اجازه را می دهد تا قوانین مختلفی را در سیستم خود وضع کند، که سرعت بررسی داده ها بالا برود، وگرنه بررسی ها باید دستی انجام شود که هزینه‌بر و زمان‌بر است. احتمال خطای این سیستم ها کمتر است و هزینه ها با دقت بالاتری مدیریت می شوند.

اثر ۶: روش های سریع و کارآمد جستجو

هوش مصنوعی در حوزه مالی و حسابداری از اینترنت بالاترین بهره را می برد. هر شرکتی که سایت خود را راه اندازی کرده باشد، یک چت باکس کوچک در صفحه اصلی خود دارد تا به هرکسی که از وب سایت بازدید می کند، کمک کند. این چت باکس مجهز به هوش مصنوعی است که با داشتن اطلاعات اولیه بسیاری از سوالات را جواب می دهد، با این حال اگر نتواند به سوالی به طور مجازی پاسخ دهد، آن را به مسئول مربوطه فرستاده تا آن را برطرف کند. این پلتفرم به مشتریان، تامین کنندگان و خریداران کمک می کند تا اطلاعات لازم را سریع و در هر زمان و مکانی داشته باشند.

نتیجه گیری


دنیای دیجیتال به طور مداوم در حال پیشرفت است. هر کسب و کاری که نیاز به رشد و موفقیت دارد باید از هوش مصنوعی استفاده کند تا فرآیندهای مالی را آسان و کارآمد کند. با دسترسی گسترده هوش مصنوعی، کنترل و دسترسی به اطلاعات آسان‌تر و امن‌تر است، به همین دلیل، هوش مصنوعی در حوزه مالی و حسابداری به طور گسترده‌ای پذیرفته شده است.

پیمایش به بالا