بانکداری الکترونیکی و انواع آن

روزهایی که مردم فقط برای انتقال پول یا گرفتن صورت حساب می بایست در صف های طولانی بانک می ایستادند، دیگر گذشته است. با پیشرفت مداوم فنآوری های بانکی، اکنون کارهای بانکی و حتی قرض الحسنه خانوادگی راحت تر و سریعتر انجام می شود. یکی از مهمترین عناصر دنیای مدرن بانکداری، بانکداری الکترونیکی یا e-banking است.

سامانه چکاوک
بانکداری الکترونیکی

بانکداری الکترونیک چیست؟ انواع مختلف تسهیلات بانکی الکترونیکی چیست؟ در این مقاله نگاهی گذرا به برخی از مهمترین مواردی داریم که مشتری مدرن باید درباره ی انواع خدمات بانکداری الکترونیک بداند.

شرکت برنامه نویسان نو اندیش پاسارگاد، با بهره برداری از بانکداری الکترونیک در جهت سهولت هر چه بیشتر، نرم افزار قرض الحسنه و نرم افزار تعاونی اعتبار را طراحی کرده تا کاربران به راحتی بتوانند به انجام تعاملات بانکی خود بپردازند.

شما عزیزان می توانید برای درخواست دمو و گرفتن پاسخ سوالات خود در این زمینه با ما تماس بگیرید، تا مشاوران ما راهنمایی های لازم را در اختیارتان قرار دهند.

بانکداری الکترونیکی چیست؟


بانکداری الکترونیک از یک رسانه ی الکترونیک در جهت کمک به کاربران و رسیدن به وجوه مالی خود در بانک، بهره می برد. بانکداری الکترونیکی در واقع به مشتری و کاربر کمک می کند تا معاملات بانکی خود را بدون مراجعه به بانک انجام دهند.
از آنجا که با گذر زمان افراد بیشتری از اینترنت برای انجام فعالیت های روزانه بانکی خود استفاده می کنند، پس می توان نتیجه گرفته که بانکداری الکترونیک عملیات بانکی را برای کاربران راحتتر و قابل دسترسی تر کرده است.

خدمات بانکداری الکترونیک


خدمات بانکداری الکترونیکی انواع مختلفی دارند، که می توانید برای معاملات بانکی مختلف از آن ها بهره ببرید. در اینجا معروفترین و مورد استفاده ترین خدمات اینترنتی بانک ها را بررسی می کنیم.

بانکداری اینترنتی

بانکداری اینترنتی نوعی سرویس بانکداری الکترونیکی است که به شما این امکان را می دهد، تا چندین معامله مالی و غیر مالی را از طریق اینترنت همزمان پیش ببرید. برای این کار می توان از کامپیوتر یا لپ تاپ متصل به اینترنت استفاده کرد.

شما می توانید با کمک بانکداری اینترنتی اقدامات بانکی زیادی انجام دهید مثل:

  • وجوه خود را به یک حساب بانکی دیگر منتقل کنید.
  • صورت حساب خود را چک کنید.
  • قبوض را پرداخت کرده و…

بانکداری با موبایل

امروزه بیشتر بانک ها در این دوران اپلیکیشنی را برای موبایل طراحی کرده اند که در واقع بانکداری الکترونیکی را با استفاده از موبایل پوشش می دهد. در همراه بانک می توان درست مانند پرتال آنلاین بانک، از انجام معاملات بانکی مختلف استفاده کرد. اگر از دستگاه های اندرویدی یا ios استفاده می کنید، می توانید موبایل بانک موردنظر خود را دانلود کرده و از امکانات آن بهره ببرید.

هر کدام از نرم افزار های همراه بانک می تواند خدمات زیر را انجام دهد:

  • انتقال وجه
  • بررسی صورتحساب
  • یافتن نزدیک ترین دستگاه خودپرداز
  • سایر خدمات بانکی

ATM یا دستگاه خودپرداز

ATM یا دستگاه خودپرداز یکی از محبوب ترین انواع خدمات بانکداری الکترونیک است. دستگاه های خودپرداز در واقع یک وسیله ارتباطی الکترونیکی از راه دور است که به شما کمک می کند تا برخی خدمات بانکی مثل: برداشت وجه، واریز وجه، تغییر رموز و شماره شناسایی هر شخص و دیگر خدمات بانکی را انجام دهید.
این دستگاه حتی می تواند از طریق گوینده انسانی به کاربران خدمات لازم را ارائه دهد.

دستگاه خودبانک یا ITM

دستگاه خودبانک یا ITM، در سال ۲۰۱۸ ظاهر شد و به سرعت باعث تغییر و تحول در صنعت بانکداری شد. این تکنولوژی در قلب فرآیند اتوماسیون در شعب بانک ها، قرار گرفته است و در واقع مانند یک شعبه در جعبه برای مشتری است. در دستگاه خودبانک ITM ترمینال های پیشرفته به معنای واقعی کلمه به خود شعبه متصل هستند، اما می توانند در مکان های مختلفی قرار گیرند، مانند لابی هتل ها، مغازه ها و به خصوص جزایر مستقل.

کارت های اعتباری

در واقع این روزها بیشتر از کارت های اعتباری جهت معاملات بانکی روزانه استفاده می شود. این کارت به حساب بانکی متصل است و می توانید مستقیماً از طریق این کارت از وجوه حساب خود استفاده کنید. وقتی از کارت اعتباری استفاده می کنید، مبلغ تراکنش از حساب بانکی کسر می شود.
بنابراین به کمک یکی از خدمات بانکداری الکترونیک می توانید از کارت های اعتباری برای پرداخت در رسانه های POS، خرید آنلاین و برداشت پول نقد از دستگاه های خودپرداز استفاده کنید.

ما به شما مطالعه دو مقاله سامانه نهاب و سامانه چکاوک را پیشنهاد میکنیم

بانکداری امن و راحت با بانکداری الکترونیک


با وجود انواع مختلف خدمات بانکداری الکترونیک ، نمی توان منکر این شد که بانکداری مسیری طولانی برای رسیدن به این جایگاه طی کرده است تا به این میزان پیشرفت کرده است. علاوه بر این، بانک ها این اطمینان را برای کاربران خود ایجاد کرده اند که زیر سایه امنیت در بانکداری الکترونیک، به راحتی و ساده تر به تمام موارد مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند.
به این ترتیب با داشتن سیستم های امنیتی پیشرفته، بانکداری الکترونیک از تمام اطلاعات به خوبی محافظت کرده و ایمنی آن ها را تضمین می کند.

[ratings]

پیمایش به بالا